Preskočiť navigáciu
Koordinačné stretnutie V4 pred FAC na úrovni ministrov zahraničných vecí.

20. októbra

M. Lajčák: „Je potrebné naformulovať naše očakávania od budúcej ukrajinskej vlády, ktorá vzíde z parlamentných volieb"

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (20. októbra 2014) viedol slovenskú delegáciu na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Luxemburgu. Hlavnou témou predpoludňajšej časti zasadnutia na úrovni ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ bola diskusia o spoločnom postupe v boji so šírením epidémie eboly a koordinovanej pomoci postihnutým krajinám západnej Afriky v nadväznosti na septembrové mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, ako aj októbrové stretnutia na vysokej úrovni v Bruseli. Ministri vyjadrili znepokojenie nad pokračujúcim šírením epidémie, uvítali predstavený strategický dokument koordinovaného rámca postupu EÚ v boji proti ebole ako aj prijaté opatrenia na medzinárodnej, regionálnej i lokálnej úrovni. Rovnako podporili vytvorenie osobitnej misie OSN pre núdzovú reakciu (UNMEER), ako aj postu osobitného predstaviteľa EÚ pre boj proti ebole

M. Lajčák odovzdal Š. Fülemu Zlatú plaketu podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

20. októbra

M. Lajčák odovzdal Zlatú plaketu Š. Fülemu

Zlatú plaketu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky si dnes (20. októbra 2014) prevzal v Luxemburgu z rúk šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka odchádzajúci komisár EÚ pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle. Ocenenie bolo komisárovi udelené za jeho osobný prínos a angažovanosť v napredovaní západného Balkánu. „Predstaviteľov štátov tohto regiónu je potrebné motivovať, aby zavádzali dôležité politické a hospodárske reformy, pričom takouto motiváciou je perspektíva rozširovania únie. Odďaľovanie takejto perspektívy by mohlo mať negatívne dôsledky na vývoj na západnom Balkáne – kroky správnym smerom je potrebné oceniť,“ povedal M. Lajčák a vyzdvihol v tejto súvislosti zásluhy Štefana Füleho o to, aby sa región juhovýchodnej Európy posunul bližšie smerom k Európskej únii. Ako to minister pripomenul, región juhovýchodnej Európy a jeho stabilizácia patrí medzi strategické priority zahraničnej politiky SR.

Pri okrúhlom stole Európskej rady pre zahraničné vzťahy sa hovorilo najmä o Ukrajine so zreteľom na energetickú situáciu.

20. októbra

M. Lajčák na zasadnutí ECFR v Luxemburgu o Ukrajine, energetike aj vzťahoch s Ruskom

Účasťou na okrúhlom stole Európskej rady pre zahraničné vzťahy sa dnes (20. októbra 2014) začal program podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka v Luxemburgu, kde vedie slovenskú delegáciu na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti. Témou okrúhleho stola bol vývoj na Ukrajine s osobitným dôrazom na energetickú situáciu. Ministri zahraničných vecí a veľvyslanci vybraných členských štátov EÚ diskutovali o cestách, ako pomôcť znížiť závislosť Ukrajiny na ruských dodávkach energií, predovšetkým reformou ukrajinského energetického sektora. M. Lajčák v tejto súvislosti pripomenul slovenský príspevok k diverzifikácii dodávok energie na Ukrajinu.

S ministrom zahraničných vecí Filipín Albertom del Rosariom.

17. októbra

M. Lajčák na summite ASEM v Miláne: "Vidíme množstvo nevyužitého potenciálu v našich vzájomných vzťahoch s Filipínami"

Stretnutím s ministrom zahraničných vecí Filipínskej republiky Albertom del Rosariom sa dnes (17. októbra 2014) začal program druhého dňa účasti podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka na 10. summite združenia ASEM v Miláne. Zmyslom stretnutia bolo obnoviť dvojstranný politický dialóg, ktorý v poslednom období stagnoval. "Vidíme množstvo nevyužitého potenciálu v našich vzájomných vzťahoch, a sme pripravení pretvoriť ho na konkrétne projekty a iniciatívy.

Family foto ASEM./Family Foto ASEM.

16. októbra

M. Lajčák na summite ASEM v Miláne: "Potreba diverzifikácie zdrojov energie nebola nikdy tak akútna, ako práve teraz."

Sme svedkami celosvetovej energetickej revolúcie charakterizovanej honbou za novými zdrojmi, zvyšovaním cien energií, spomaľovaním investícií, ale najmä narastajúcimi výzvami súvisiacimi so zneužívaním dodávok energí na vyvíjanie politického tlaku. Preto na energetickú bezpečnosť musíme nazerať ako na kľúčovú prioritu, ktorá si vyžaduje náš trvalý záujem. Povedal to dnes (16. októbra 2014) podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych zãležitostí SR Miroslav Lajčák vo svojom vystúpení na plenárnom zasadnutí počas 10. summitu ASEM v Miláne, na ktorom vedie delegáciu Slovenskej republiky. "Kľúčovým princípom musí zostať národná suverenita v rozhodovaní o tom, ako nastaviť mix energetických zdrojov. Jadrová energia, technológie čistého spaľovania uhlia a bridlicový plyn v podmienkach tých štátov, ktorí sa pre ne rozhodnú, pomôže prispieť k energetickej bezpečnosti pre budúcnosť. Potreba diverzifikácie zdrojov energie nebola nikdy tak akútna, ako práve teraz, vo svetle vývoja na východ od našich hraníc," povedal minister.

Facebook

Kam potrebujete víza

Čo vieme v zahraničí pre vás urobiť
Overovanie dokladov
FAQ.jpg

v núdzi (24 hodín, 7 dní)

Telefón  +421 2 5978 5978

Telefón  +421 906 07 5978
FacebookTwitterRSS
Aktuality
Vyhlásenia a stanoviská
Kalendár akcií
Dotácie
Listina diplomatického zboru

ĎALŠIE AKTUALITY

v4_WEB_mzv.png

86084285.png
MZVAEZ.jpg