1. Domov
  2. Aktuálne
  3. Oznamy a upozornenia pred cestovaním

Najnovšie upozornenia pred cestou

Dôrazne upozorňujeme turistov, že v Taliansku sú v tomto roku viac ako po minulé roky rozšírené krádeže, predovšetkým vreckové krádeže peňaženiek, celých kabeliek a dokladov potrebných na návrat domov.

Od 12. júna 2022 nie je potrebné na vstup na územie Spojených štátov amerických predložiť negatívny výsledok testu na COVID-19. Povinnosť byť zaočkovaný zostáva zachovaná....

Oznamujeme, že od 28. marca 2023 začne Letisko M. R. Štefánika v Bratislave prevádzkovať priamy let do egyptského mesta Marsa Alam, ktorý bude zabezpečovať dvakrát týždenne, v utorok a piatok, spoločnosť Air Cairo.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi v súvislosti s dlhodobo pretrvávajúcou hrozbou teroristických útokov, rizikom výskytu nepokojov a možnými demonštráciami v Keni odporúča slovenským občanom zvýšenú opatrnosť počas pobytu v krajine.

Odborová organizácia Verdi vyhlásila na piatok 17. marca 2023 celodenné štrajky na štyroch nemeckých letiskách v Düsseldorfe, Kolíne nad Rýnom, Stuttgarte a Karlsruhe.

Od 11. marca 2023 bola zrušená povinnosť absolvovať PCR test pred a po príchode do Kórejskej republiky pre cestujúcich prichádzajúcich z Číny. Pre cestujúcich z Číny tak opätovne platia rovnaké pravidlá ako pre ostatných cestujúcich. 

Zastupiteľský úrad SR v Kišiňove informuje občanov Slovenskej republiky cestujúcich do Moldavskej republiky na potrebu dôsledného dodržiavania a rešpektovania podmienok, pravidiel a požiadaviek moldavskej pohraničnej polície na vstup cudzincov na územie Moldavska.

Od 12. septembra 2022 Taiwan uvoľnil obmedzenia vstupu pre cudzích štátnych príslušníkov vrátane Slovenskej republiky, ktorí môžu pricestovať na návštevu Taiwanu na dobu 90 dní bez víz....

Do Izraela je povolený vstup všetkým turistom aj bez očkovania či potvrdenia o prekonaní COVID-19 (tzv. Recovery Certificate). Od 9. októbra 2022 nie je potrebné pred odletom do Izraela vypisovať vstupný formulár....

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bangkoku z bezpečnostných dôvodov odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovať do najjužnejších thajských provincií Pattani, Yala a Narathiwat a do južnej časti Songkhla.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vzhľadom na súčasnú bezpečnostnú situáciu v Mjanmarskej zväzovej republike, stupňujúce sa násilie silových zložiek vojenskej junty proti protestujúcemu civilnému obyvateľstvu, vyzýva občanov Slovenskej republiky, ktorí sa nachádzajú na území Mjanmarska, aby dôkladne zvážili nevyhnutnosť zotrvania v krajine a odporúča opustiť Mjanmarsko prostredníctvom nateraz dostupných letov.

Od 6. marca 2022 nie sú cestujúci do Írska povinní po príchode preukázať potvrdenie o očkovaní, potvrdenie o prekonaní COVID-19 alebo negatívny výsledok testu....

Opatrenia zavedené v súvislosti s COVID-19 boli 18. marca 2022 zrušené a v súčasnosti neplatia žiadne obmedzenia.

Opatrenia schvaľované vo Švajčiarsku sú platné aj pre Lichtenštajnsko. Od 17. februára 2022 boli zrušené všetky obmedzenia pri vstupe do krajiny.

Od 17. februára 2022 nie je potrebné sa preukazovať pri vstupe do krajiny covid certifikátom, ani negatívnym testom. Rovnako už neplatí ani povinnosť vyplnenia vstupného formuláru...

Od 1. júna 2022 bola v Rakúsku zrušená povinnosť nosiť respirátor v MHD a v maloobchodnej sieti. Od 1. marca 2023 sa táto povinnosť ruší v prostriedkoch hromadnej prepravy osôb a v lekárňach aj pre hlavné mesto Viedeň. Vo Viedni zostáva povinnosť nosiť respirátor aj naďalej iba v nemocniciach a v opatrovníckych ústavoch pre seniorov, a to výhľadovo do 30. apríla 2023 (tu sa od 1. marca ruší povinnosť PCR testu a obmedzenie počtu návštev pacient/deň)....

Od 1. mája 2022 sú zrušené všetky cestovné obmedzenia súvisiace s COVID-19 ...

Cestujúci prichádzajúci do Grécka nemusia pri vstupe do krajiny preukazovať digitálny COVID certifikát EÚ, potvrdenie o prekonaní COVID-19 alebo negatívny výsledok testu....

Dôrazne upozorňujeme cestujúcu verejnosť, že komplikáciou v prípade pobytu v Španielsku sú aj v tomto roku rozšírené krádeže, predovšetkým vreckové krádeže peňaženiek alebo aj celých kabeliek – a tým aj dokladov potrebných na návrat domov.

Poľsko od 10. februára 2023 až do odvolania uzatvára hraničný priechod s Bieloruskom Bobrowniki – Berestovica. 

Od 1. februára 2023 sú všetci cestujúci na Zanzibar oslobodení od predloženia osvedčenia o očkovaní proti COVID-19 a povinnosti vykonania RT-PCR a antigénového testu...

Španielsko zrušilo väčšinu obmedzení týkajúcich sa COVID-19. Kontroly na hraniciach sa aktuálne týkajú len cestujúcich z Číny. Podrobnosti žiadajte na príslušných španielskych konzulátoch.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare informuje o silnom zemetrasení (7,7 st. Richterovej stupnice, spolu vyše 60 otrasov) ktoré bolo zaznamenané 6. februára 2023 v skorých ranných hodinách vo viacerých juhovýchodných provinciách Turecka.

Centrálna banka Nigérie predĺžila konečný termín výmeny bankoviek najvyšších nominálov 1000 NGN, 500 NGN a 200 NGN do 10. februára 2023.

Od 10. januára 2023 všetci cestujúci z Indie a z Čínskej ľudovej republiky musia mať povinné zdravotné poistenie pokrývajúce náklady na liečbu COVID-19 vo výške najmenej 10.000 USD. Poistenie musí byť na celú dĺžku pobytu v Thajsku plus 7 dní navyše.

Prichádzajúce osoby od 15. mája 2022 už nemusia predkladať negatívny test na COVID-19,  nevyžaduje sa od nich ani vyplnenie zdravotníckej deklarácie, ani predloženie dokladu o očkovaní.

Pri vstupe cudzinca na územie Mexika sa aktuálne nevyžaduje preukázať negatívny test na COVID-19, ani preukázanie potvrdenia o očkovaní.

Pre vstup občanov Slovenskej republiky do Rumunska platia štandardné podmienky vstupu v rámci Európskej únie, tzn. vyžaduje sa platný cestovný doklad alebo občiansky preukaz.