1. Domov
  2. Aktuálne
  3. Oznamy a upozornenia pred cestovaním

Najnovšie upozornenia pred cestou

Poľský minister vnútra a verejnej správy rozhodol o ukončení hraničných kontrol na hraniciach so Slovenskom. Kontroly budú trvať do polnoci 2. marca 2024.

Litovská republika od 1. marca 2024 až do odvolania uzatvára hraničné priechody s Bieloruskom, pre osobnú a nákladnú dopravu ostáva k dispozícii len priechod Myadininkai - Kamenny Log a Shalchininkai - Benyakoni.

​​​​​​​Vo Francúzsku sa budú v lete konať letné Olympijské hry (26. júla – 11. augusta 2024) a Paralympijské hry (28. augusta – 8. septembra 2024). V tejto súvislosti francúzske úrady postupne prijímajú rôzne bezpečnostné opatrenia a obmedzenia. Je potrebné sa pripraviť na možné obmedzenia v preprave i v turisticky frekventovaných lokalitách, osobitne v Paríži.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje slovenských občanov, že od 15. januára 2024 na území Francúzska platí stupeň bezpečnostného rizika “posilnená bezpečnosť - riziko atentátu” (“sécurité renforcée – risque attentat”).

Generálny konzulát Slovenskej republiky v Bruseli pripomína, že na území Belgicka platí naďalej zvýšený stupeň pohotovosti 3 (z celkovo 4 stupňov) zavedený 18. októbra 2023 po aktoch teroristickej povahy v krajine.

Upozorňujeme cestujúcich, že všetky hraničné priechody na východnej hranici Fínskej republiky s Ruskou federáciou sú uzavreté pre osobnú dopravu.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bangkoku z bezpečnostných dôvodov odporúča necestovať do špeciálnej obchodnej zóny v tzv. Zlatom trojuholníku nachádzajúcej sa v Laose na hranici s Thajskom a Mjanmarskom.

Veľvyslanectvo SR v Dillí informuje, že po včerajších zrážkach polície s protestujúcimi farmármi na hranici štátov Punjab a Haryana, počas ktorých boli proti demonštrantom použité vodné delá a slzný plyn, boli uzavreté cestné priechody do hlavného mesta v Singhu, Tikri a v Ghazipure na hranici so štátom Uttar Pradesh.

Vzhľadom na konanie všeobecných volieb v Indonézii v stredu 14. februára 2024 odporúčame občanom SR nachádzajúcim sa v Indonézii vyhýbať sa miestam a verejným priestranstvám s vyššou koncentráciou obyvateľov/podporovateľov jednotlivých kandidátov, keďže nemožno vylúčiť zvýšenie počtu stretov skupín jednotlivých prívržencov, pri ktorých musí zasahovať polícia. 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje na pretrvávajúcu mimoriadnu bezpečnostnú situáciu na celom území Izraela a Palestíny, ktorá vznikla v dôsledku útokov militantov hnutia Hamas z pásma Gazy na Izrael. V tejto súvislosti odporúčame občanom SR necestovať do Izraela a na palestínske územia.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Varšave upozorňuje na možné dopravné obmedzenia na cestách v rámci celej Poľskej republiky.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires informuje, že primárne v regióne Valparaíso, ale aj v regiónoch O´Higgins,  La Araucanía a Biobío sa šíria lesné požiare, ktoré sa zatiaľ nedaria uhasiť.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kišiňove informuje občanov Slovenskej republiky a cestujúcu verejnosť, že vláda a parlament Moldavskej republiky už nepredĺžili platnosť mimoriadnej situácie v krajine s účinnosťou od 1. januára 2024. t.j. v Moldavsku neplatí mimoriadny stav, ako tomu bolo doteraz (od 24. februára 2022).

V rámci protestov v teritóriu Kosova je ohlásená blokáda všetkých ciest vedúcich k administratívnemu hraničnému priechodu Merdare každý pondelok od 12.00 do 15.00 hod.

Vláda Federálneho distriktu hlavného mesta Brazília, vyhlásila 25.1.2024 krízový stav v oblasti verejného zdravotníctva v súvislosti s rapídnym šírením epidémie Dengue

Bezpečnostná situácia vo viacerých oblastiach Etiópie zostáva napätá a nepredvídateľná, najmä v dôsledku etnicky motivovaných násilných incidentov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov na kritickú bezpečnostnú situáciu v Jemene. V dôsledku občianskej vojny, činnosti teroristických organizácii a vojenskej intervencie koalície arabských krajín došlo k jej vyhroteniu a pobyt na celom území Jemenu predstavuje hrozbu pre zdravie a život.

Prezident Ekvádorskej republiky Daniel Noboa vyhlásil 8. januára 2024 60-dňový výnimočný stav v krajine so zákazom nočného vychádzania od 23.00 do 05.00 hod.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi informuje slovenských občanov plánujúcich cestu do Kene že, registračný systém ETA, ktorý je v prevádzke od 1. januára 2024, je už plne funkčný.

Bezpečnostná situácia v Libanone je komplikovaná, premenlivá a regionálne rôznorodá. Ozbrojený konflikt v prihraničných oblastiach s Izraelom, komplikovaná sociálno-ekonomická situácia, nedostatočné financovanie štátneho sektora a prítomnosť extrémistických a teroristických skupín negatívne ovplyvňujú pobyt v krajine.

V pondelok 1. januára v poobedňajších hodinách zasiahlo región Noto v prefektúre Išikawa viacero po sebe nasledujúcich zemetrasení, pričom najsilnejšie malo silu 7,6 stupňa.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Moldavskej republike informuje občanov SR a cestujúcu verejnosť, že od 22. decembra 2023 je v hlavnom meste Kišiňov vyhlásený Komisiou pre mimoriadne situácie mesta Kišiňov výnimočný stav v súvislosti s výskytom vtáčej chrípky H1N1.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Osle informuje, že v dôsledku sopečnej erupcie severne od mesta Grindavík bol vyhlásený núdzový stav. Všetky cesty do Grindavíku sú uzavreté.

Upozorňujeme občanov Slovenskej republiky, ktorí pracujú alebo plánujú pracovať v Saudskej Arábii, na dôležité špecifiká miestnej legislatívy ohľadom dlhodobého pobytu cudzincov.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bangkoku varuje pred narastajúcim počtom finančne výhodných pracovných ponúk v oblasti telemarketingu, IT sektora, predaja kryptomien, online kasína, ponuky investičných príležitostí s miestom výkonu v Thajsku alebo Juhovýchodnej Ázii.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi si v súvislosti s výbuchom v priemyselnej oblasti na ostrove Mahé, Seychely informuje, že situácia je aktuálne pod kontrolou, odporúčame však zvýšenú opatrnosť na ostrove Mahé, vyhýbať sa najmä priemyselnej oblasti Providence, južne of hlavného mesta Victoria.

V roku 2023 došlo k zmene zákona o vyberaní mýta na nemeckých diaľniciach.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje slovenských občanov, že od októbra 2023 Rakúska republika zaviedla na hraničných priechodoch so Slovenskom kontroly, ktoré priebežne po prehodnotení situácie opätovne predlžuje.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Osle informuje slovenských občanov a cestujúcu verejnosť že, Island vyhlásil v piatok 10. novembra 2023 núdzový stav v dôsledku sérii silných zemetrasení a hrozby vulkanickej erupcie na polostrove Reykjanes juhozápadne od Reykjavíku.

Švédska vláda v snahe posilňovania národnej bezpečnosti opätovne predĺžila dočasné kontroly na vnútorných hraniciach od 12. novembra 2023 do 11. mája 2024 vrátane.

1 / 7