1. Domov
  2. Aktuálne
  3. Oznamy a upozornenia pred cestovaním

Najnovšie upozornenia pred cestou

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky neodporúča turistom cestovať do zemetrasením postihnutých horských oblastí v okolí Marakéša, keďže v postihnutých oblastiach prebiehajú záchranné práce a niektoré cesty sú prerušené.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vzhľadom na prebiehajúci vojenský prevrat v Gabone a prevzatie moci ozbrojenými zložkami neodporúča občanom SR cestovať do krajiny.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí v súvislosti s konaním samitu lídrov G20 v hlavnom meste Indickej republiky v dňoch 8. – 10. septembra 2023 upozorňuje, že na území hlavného mesta Dillí (NCT of Delhi) bol na piatok 8. septembra vyhlásený sviatok, počas ktorého budú platiť viaceré obmedzenia a tieto obmedzenia budú platiť aj počas víkendu 9. – 10. septembra 2023.

Veľvyslanectvo SR v Pekingu upozorňuje cestujúcu verejnosť, aby si dôrazne preverovali podmienky vstupu do Čínskej ľudovej republiky (ČĽR), ktoré sa môžu meniť. Je nutné venovať zvýšenú pozornosť informáciám, zverejneným na webových stránkach Veľvyslanectva ČĽR v Bratislave.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ottawe upozorňuje cestujúcu verejnosť na vyhlásenie výnimočného stavu na západnom pobreží Kanady – provincii Britská Kolumbia v súvislosti s neutíchajúcimi lesnými požiarmi.

Generálny konzulát Slovenskej republiky v Šanghaji upozorňuje cestujúcu verejnosť, aby si dôrazne preverovali podmienky vstupu do Čínskej ľudovej republiky (ČĽR), vrátane mesta Šanghaj a provincií Zhejiang, Anhui, Jiangsu, Jiangxi a Fujian, ktoré sa môžu meniť. Je nutné venovať zvýšenú pozornosť informáciám, zverejneným na webových stránkach Veľvyslanectva ČĽR v Bratislave.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje slovenských občanov, že 17. augusta 2023 do odvolania bol na území Švédska zvýšený stupeň teroristického ohrozenia zo stupňa 3 (zvýšená hrozba) na stupeň 4 (vysoká hrozba) na 5-stupňovej stupnici.

Litovsko-bieloruské hraničné priechody Tverečius – Vidzy a Šumskas – Loša sú od 18. augusta 2023 uzavreté.

Upozorňujeme slovenských občanov na lesné požiare, ktoré zasiahli horské oblasti Arafo a Candelaria na ostrove Tenerife. Požiare sa šíria lesom v roklinách na oboch stranách sopky Pico de Teide. Obce Arrate, Chivisaya, Media Montaňa, Ajafona a Las Lagunetas boli evakuované a niektoré prístupové cesty v tejto oblasti sú uzavreté.

Upozorňujeme slovenských občanov na zvýšenú erupčnú činnosť Etny. Kvôli erupčnej aktivite bolo dočasne uzatvorené letisko v Catanii s predpokladaným obmedzením do 20.00 hod.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s vypuknutím lesných požiarovna na ostrove Maui a blížiacim sa hurikánom Dora, ktorý ma zasiahnuť tento ostrov v štáte Havaj, odporúča občanom zvážiť nevyhnutnosť cestovania na ostrov Maui.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí upozorňuje na rekordne vysoký počet hospitalizácií a úmrtí v súvislosti s výskytom horúčky dengue počas monzúnovej sezóny. Horúčka dengue je choroba prenášaná komármi, ktorá sa rýchlo šíri v husto osídlených oblastiach, čo vyvoláva obavy z rekordného počtu úmrtí a infekcií. V krajinách ako India či Bangladéš je výskyt horúčky dengue bežný, avšak tento rok počty nakazených dosahujú najvyššie zaznamenané počty od roku 2000.

Upozorňujeme slovenských občanov, že v Portugalsku je aktuálne každoročné obdobie požiarov. To je spôsobené najmä vysokými teplotami, ktoré prekračujú hodnotu 40 stupňov. Odporúčame cestujúcim, aby pred odchodom na dovolenku alebo počas cestovania po krajine sledovali najnovšie informácie o výskyte požiarov, a počas pobytu boli obzvlášť pozorní a opatrní pri manipulácii s ohňom.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kórejskej republike upozorňuje na blížiaci sa tajfún Khanun, ktorý zasiahne celé územie kórejského polostrova v priebehu stredy až piatka (9. až 11. augusta). Kórejské ministerstvo vnútra a bezpečnosti zvýšilo stupeň varovania pred katastrofami na najvyšší stupeň. Silné búrky, dážď a vietor by mali zasiahnuť južný ostrov Jeju v stredu večer a postupovať celým územím na sever do metropolitnej oblasti Soulu, kde sa prejavia v priebehu piatka.

Z dôvodu blížiaceho sa tajfúnu Khanun, ktorý by mal zasiahnuť ostrov Kjúšu v stredu 9. augusta a štvrtok 10. augusta, budú na ostrove zatvorené niektoré turistické, kultúrne, športové a iné zariadenia. 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky dôrazne odporúča, aby si cestujúci overili podmienky vstupu do Tuniska svojho dopravcu.

Egyptská asociácia cestovných kancelárií (ETAA) spustila Hotline 19654 na prijímanie sťažností a podnetov od turistov v Egypte.

Slovenským občanom v Švédsku odporúča Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Štokholme vyhnúť sa verejným zhromaždeniam, pri ktorých sa plánuje demonštratívne spálenie alebo znesvätenie Koránu alebo iných svätých kníh.

Od 1. mája 2022 sú zrušené všetky cestovné obmedzenia súvisiace s COVID-19 ...

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme upozorňuje cestujúcu verejnosť, že niektoré regióny Talianska, ako napríklad Sicília, Kalabria, Puglia či iné lokality, stále zápasia s požiarmi alebo vznikajú nové ložiská.

Slovenské veľvyslanectvo v Severnom Macedónsku informuje, že Ministerstvo poľnohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva Severného Macedónska z dôvodu vysokých teplôt a rizika lesných požiarov zaviedlo zákaz pohybu/vstupu do lesov.

Od 12. mája 2023 nie je potrebné pri cestovaní do Spojených štátov amerických predkladať doklad o očkovaní proti COVID-19.

V dôsledku vysokých teplôt sa zvyšuje pravdepodobnosť vypuknutia lesných požiarov v krajine. V súčasnosti tureckí hasič bojujú s lokálnym požiarom pri meste Kemer v provincii Antalya.

Sicíliu postihli extrémne vysoké teploty, čo spôsobilo na viacerých miestach elektrický blackout.

Štátny hydrometeorologický ústav Chorvátskej republiky upozorňuje na počasie v nadchádzajúcich dňoch (vydanie tzv. červeného alarmu), ktoré bude premenlivé a veľmi nestabilné a na väčšine územia budú prehánky a búrky v oblasti Záhrebu aj s ľadovcom.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Hanoji upozorňuje na búrku Talim, ktorá by mala zasiahnuť severné a stredné pobrežné územie Vietnamu.

Na tohoročný slávnostný sprievod v Paríži sa chystá vyraziť vyše 6 500 účastníkov, ktorí budú defilovať po trase z Place Charles-de-Gaulle na ďalšie námestie Place de la Concorde. Podrobný program osláv spolu s ďalšími užitočnými radami ohľadom obmedzení v doprave (metro, uzávery ciest a parkovacích plôch) možno nájsť na stránke Le 14 juillet 2023 à Paris : Tout le programme ! (evous.fr).

V súvislosti s aktuálnou vnútropolitickou situáciou sú zaznamenané nepokoje a výtržnosti na predmestiach Paríža a vo väčších mestách. V priebehu ostatných 3 dní (víkend) sa situácia postupne ukľudňuje. Počet zadržaných výtržníkov vo FR klesá, zo 719 (z 29.6 na 30.6.) na 460 (z 1.7. na 2.7.). Polícia dnes 3. júla 2023 zverejnila počet zadržaných – 157 výtržníkov v rámci celej krajiny.

Pre vstup občanov Slovenskej republiky do Rumunska platia štandardné podmienky vstupu v rámci Európskej únie, tzn. vyžaduje sa platný cestovný doklad alebo občiansky preukaz.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Budapešti  informuje o podmienkach vstupu do Maďarska a tranzitu do ďalších krajín.