Aktuality

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer predstavil v piatok, 2. decembra 2022, v pléne Národnej rady SR Výročnú správu o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii (EÚ) za rok 2021.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa v pondelok, 28. novembra 2022, v Bruseli zúčastnila na zasadnutí rozvojového segmentu Rady EÚ pre zahraničné veci. Ministri členských štátov Únie pre rozvojovú spoluprácu sa venovali primárne reakcii Tímu Európa na situáciu na Ukrajine a v Afganistane.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Andrej Stančík sa v piatok, 18. novembra 2022, zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej Republiky Rastislav Káčer sa v pondelok, 14. novembra 2022 v Bruseli, zúčastnil na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC). Hlavnou témou rokovaní šéfov diplomacií členských štátov Európskej únie (EÚ) bola pokračujúca agresia Ruska proti Ukrajine.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Andrej Stančík viedol vo štvrtok, 3. novembra 2022 v Bratislave, rokovanie Strategickej Komisie pre európske záležitosti za účasti štátnych tajomníkov ministerstiev, ako aj predstaviteľov Úradu vlády SR a Národnej rady SR.

V dňoch 20. a 21. októbra 2022 sa v Bruseli uskutočnilo zasadnutie Európskej rady.  Slovenskú republiku na rokovaní zastupoval predseda vlády SR Eduard Heger.  Témami zasadnutia boli Ukrajina v kontexte pokračujúcej ruskej agresie a podpory zo strany EÚ, kritická infraštruktúra, energetika, ekonomické otázky a vonkajšie vzťahy. 

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer sa v pondelok, 17. októbra 2022 v Luxemburgu, zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC). Šéfovia diplomacií členských krajín Európskej únie schválili vytvorenie asistenčnej vojenskej misie EÚ s cieľom ďalšej podpory napadnutej Ukrajiny. Ide o vojenskú výcvikovú misiu pre príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl.

​​​​​​​Stretnutie lídrov Európskeho politického spoločenstva (EPC) sa uskutočnilo 6. októbra 2022 v Prahe za účasti 43 krajín. SR zastupoval predseda vlády SR Eduard Heger. Na stretnutie boli okrem členských štátov EÚ pozvaní lídri krajín západného Balkánu, Nórska, Islandu, Švajčiarska, Lichtenštajnska, Spojeného kráľovstva, Ukrajiny, Moldavska, Gruzínska, Turecka, Azerbajdžanu a Arménska. 

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Rastislav Káčer rokoval v pondelok, 10. októbra 2022 v Bruseli, s Vysokým predstaviteľom Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepom Borrellom. 

Minister zahraničných vecí Japonska Jošimasa Hajaši a veľvyslanci 27 členských štátov Európskej únie na stretnutí 5. októbra 2022 v Tokiu vyjadrili plnú podporu napadnutej Ukrajine.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus sa v utorok, 20. septembra 2022, zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa 31. augusta 2022 zúčastnila neformálneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ v Prahe.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková sa dnes (19. júla 2022) zúčastnila na historicky prvej medzivládnej konferencii Európskej únie so Severným Macedónskom a Albánskom, ktoré boli zastúpené predsedami vlád Dimitarom Kovačevskim a Edim Ramom. 

Júlovému zasadnutiu ministrov zahraničných vecí členských krajín Európskej únie, na ktorom sa virtuálne zúčastnil aj ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, opätovne dominovala téma pokračujúcej ruskej agresie na Ukrajine, vrátane jej geopolitických dopadov na tretie krajiny.

„České predsedníctvo bude čeliť vážnym výzvam – vojenská agresia v susednej krajine, bezprecedentný prílev utečencov a naliehavá potreba prestavby energetickej politiky EÚ. Priority českého predsedníctva reflektujú témy, o ktorých musíme v EÚ práve teraz diskutovať. Neviem si predstaviť iné priority a naším českým priateľom za ne ďakujeme.”

1 / 17