Aktuality

​​​​​​​Bratislava 10. máj 2024 - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár rokoval vo štvrtok 9. mája 2024 v Nikózii s cyperským prezidentom Nikosom Christodoulidesom a zároveň so svojím rezortným kolegom, ministrom zahraničných vecí Cyperskej republiky, Constantinosom Kombosom.

Košice 7. máj 2024 – Osláv Dňa Európy v Košiciach sa dnes na pozvanie štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Mareka Eštoka zúčastnil štátny tajomník pre záležitosti Európskej únie Švédskeho kráľovstva Christian Danielsson.

Helsinki 7. mája 2024 - Na námestí pred Národnou knižnicou v Helsinkách sa 7. mája 2024 konalo slávnostné otvorenie výstavy 10 členských štátov EÚ, ktoré v roku 2004 do nej vstúpili.

Aranda de Duero 7. mája 2024 - Veľvyslanci slavkovského formátu (Rakúsko , Česko a Slovensko) mali tento týždeň spolu so starostom mestečka Aranda de Duero príležitosť diskutovať so študentami stredných škôl o Európskej únii...

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Moldavskej republike Pavol Ivan slávnostne otvoril 3. mája 2024 v Kišiňove foto výstavu k 20. výročiu členstva SR v EÚ pod názvom 20 rokov Slovenska na mape EÚ.

​​​​​​​V koncertnej sále Albánskeho rozhlasu a televízie v Tirane sa 2. mája 2024 uskutočnil gala koncert pri príležitosti 20. výročia vstupu krajín Vyšehradskej skupiny (Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko) do Európskej únie.

Veľvyslanec Dušan Krištofík sa 4. mája 2024 zúčastnil na oslavách Dňa Európy a 20. výročia rozšírenia EÚ, ktoré na námestí Narinkkatori v Helsinkách zorganizovalo Zastúpenie Európskej komisie v spolupráci s veľvyslanectvami členských krajín Európskej únie.

Rakúska spolková ministerka pre Európsku úniu a ústavnosť Karoline Edtstadler navštívila Slovensko pri príležitosti osláv 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do EÚ. Vo štvrtok 2. mája 2024 sa pri tejto príležitosti zároveň zúčastnila medzinárodnej konferencie na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a rokovala so štátnym tajomníkom rezortu diplomacie Marekom Eštokom.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR zorganizovalo 2. mája 2024 pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie medzinárodnú konferenciu zameranú na prínosy, výzvy a budúcnosť EÚ a SR, ako jej aktívneho člena. Slovenskí aj zahraniční politickí predstavitelia, experti z oblasti európskych politík, ekonomiky, investícií a zástupcovia obchodných komôr sa v troch diskusných paneloch venovali významu a príležitostiam zoskupenia 27 európskych štátov.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 29. – 30. apríla 2024 v Bruseli zúčastnil na neformálnom zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti EÚ, ktoré zorganizovalo belgické predsedníctvo.

Naša vlasť, Slovensko, je už 20 rokov plnohodnotným členom Európskej únie. Slovenská republika sa 1. mája 2004 stala súčasťou spoločenstva štátov, ktoré spolu zdieľajú hodnoty a ciele, akými sú mier, sloboda, demokracia a rešpekt voči rozmanitosti jeho členov. Pri príležitosti 20. výročia vstupu SR do EÚ pripomenul minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár, že Európska únia bola založená na mierových základoch a táto hodnota by mala byť jej silným pilierom aj v súčasnosti.

Komisárka Európskej komisie pre medzinárodné partnerstvá Jutta Urpilainenová pricestovala po prvýkrát v rámci svojho súčasného mandátu do Bratislavy a dnes (29. apríla 2024) rokovala s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Jurajom Blanárom. Hlavnými témami stretnutia boli európske otázky, ako aj strategická iniciatíva Globálna brána (Global Gateway), ktorá môže byť podľa šéfa slovenskej diplomacie účinným nástrojom aj pri snahách o zamedzenie nelegálnej migrácie.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abuji usporiadalo 22. apríla 2024 v spolupráci s Delegáciou Európskej únie a veľvyslanectvami Českej republiky, Maďarska a Poľska spoločnú kultúrnu akciu pri príležitosti 20. výročia vstupu našich krajín do EÚ.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár po dnešnom (22. apríla 2024) zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci (FAC) v Luxemburgu potvrdil informáciu, že Slovensko dostane za vojenskú pomoc, ktorú poskytli bývalé vlády Ukrajine od roku 2022 zo zásob Ozbrojených síl SR, menej finančných prostriedkov.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec absolvoval v dňoch 18. až 19. apríla 2024 pracovnú cestu v Prešovskom kraji. Diskutoval so študentmi Prešovskej univerzity v Prešove o výhodách členstva SR v Európskej únii a zároveň navštívil spoločnosti, ktoré spolu s ich exportnými aktivitami zastávajú v regióne významné miesto.

1 / 23