1. Domov
  2. Správy
  3. Európske záležitosti
10.05.2024 Cyprus

​​​​​​​Bratislava 10. máj 2024 - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár rokoval vo štvrtok 9. mája 2024 v Nikózii s cyperským prezidentom Nikosom Christodoulidesom a zároveň so svojím rezortným kolegom, ministrom zahraničných vecí Cyperskej republiky, Constantinosom Kombosom.

07.05.2024

Košice 7. máj 2024 – Osláv Dňa Európy v Košiciach sa dnes na pozvanie štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Mareka Eštoka zúčastnil štátny tajomník pre záležitosti Európskej únie Švédskeho kráľovstva Christian Danielsson.

07.05.2024 Španielsko

Aranda de Duero 7. mája 2024 - Veľvyslanci slavkovského formátu (Rakúsko , Česko a Slovensko) mali tento týždeň spolu so starostom mestečka Aranda de Duero príležitosť diskutovať so študentami stredných škôl o Európskej únii...

07.05.2024 Fínsko

Helsinki 7. mája 2024 - Na námestí pred Národnou knižnicou v Helsinkách sa 7. mája 2024 konalo slávnostné otvorenie výstavy 10 členských štátov EÚ, ktoré v roku 2004 do nej vstúpili.

07.05.2024 Moldavsko

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Moldavskej republike Pavol Ivan slávnostne otvoril 3. mája 2024 v Kišiňove foto výstavu k 20. výročiu členstva SR v EÚ pod názvom 20 rokov Slovenska na mape EÚ.

06.05.2024 Albánsko

​​​​​​​V koncertnej sále Albánskeho rozhlasu a televízie v Tirane sa 2. mája 2024 uskutočnil gala koncert pri príležitosti 20. výročia vstupu krajín Vyšehradskej skupiny (Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko) do Európskej únie.

06.05.2024 Fínsko

Veľvyslanec Dušan Krištofík sa 4. mája 2024 zúčastnil na oslavách Dňa Európy a 20. výročia rozšírenia EÚ, ktoré na námestí Narinkkatori v Helsinkách zorganizovalo Zastúpenie Európskej komisie v spolupráci s veľvyslanectvami členských krajín Európskej únie.

02.05.2024 Rakúsko

Rakúska spolková ministerka pre Európsku úniu a ústavnosť Karoline Edtstadler navštívila Slovensko pri príležitosti osláv 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do EÚ. Vo štvrtok 2. mája 2024 sa pri tejto príležitosti zároveň zúčastnila medzinárodnej konferencie na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a rokovala so štátnym tajomníkom rezortu diplomacie Marekom Eštokom.

02.05.2024

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR zorganizovalo 2. mája 2024 pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie medzinárodnú konferenciu zameranú na prínosy, výzvy a budúcnosť EÚ a SR, ako jej aktívneho člena. Slovenskí aj zahraniční politickí predstavitelia, experti z oblasti európskych politík, ekonomiky, investícií a zástupcovia obchodných komôr sa v troch diskusných paneloch venovali významu a príležitostiam zoskupenia 27 európskych štátov.

30.04.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 29. – 30. apríla 2024 v Bruseli zúčastnil na neformálnom zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti EÚ, ktoré zorganizovalo belgické predsedníctvo.

30.04.2024

Naša vlasť, Slovensko, je už 20 rokov plnohodnotným členom Európskej únie. Slovenská republika sa 1. mája 2004 stala súčasťou spoločenstva štátov, ktoré spolu zdieľajú hodnoty a ciele, akými sú mier, sloboda, demokracia a rešpekt voči rozmanitosti jeho členov. Pri príležitosti 20. výročia vstupu SR do EÚ pripomenul minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár, že Európska únia bola založená na mierových základoch a táto hodnota by mala byť jej silným pilierom aj v súčasnosti.

29.04.2024

Komisárka Európskej komisie pre medzinárodné partnerstvá Jutta Urpilainenová pricestovala po prvýkrát v rámci svojho súčasného mandátu do Bratislavy a dnes (29. apríla 2024) rokovala s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Jurajom Blanárom. Hlavnými témami stretnutia boli európske otázky, ako aj strategická iniciatíva Globálna brána (Global Gateway), ktorá môže byť podľa šéfa slovenskej diplomacie účinným nástrojom aj pri snahách o zamedzenie nelegálnej migrácie.

22.04.2024 Nigéria

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abuji usporiadalo 22. apríla 2024 v spolupráci s Delegáciou Európskej únie a veľvyslanectvami Českej republiky, Maďarska a Poľska spoločnú kultúrnu akciu pri príležitosti 20. výročia vstupu našich krajín do EÚ.

22.04.2024

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár po dnešnom (22. apríla 2024) zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci (FAC) v Luxemburgu potvrdil informáciu, že Slovensko dostane za vojenskú pomoc, ktorú poskytli bývalé vlády Ukrajine od roku 2022 zo zásob Ozbrojených síl SR, menej finančných prostriedkov.

21.04.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec absolvoval v dňoch 18. až 19. apríla 2024 pracovnú cestu v Prešovskom kraji. Diskutoval so študentmi Prešovskej univerzity v Prešove o výhodách členstva SR v Európskej únii a zároveň navštívil spoločnosti, ktoré spolu s ich exportnými aktivitami zastávajú v regióne významné miesto.

20.04.2024 Brazília

V súvislosti s 20. výročím vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie pripravilo Veľvyslanectvo SR v Brazílii sériu aktivít v spolupráci s ďalšími veľvyslanectvami členských krajín v Brazílii, ktoré si pripomínajú rovnaké výročie.

17.04.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa dnes (16. apríla 2023) zúčastnil prostredníctvom videokonferencie neformálnej diskusie ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie k mimoriadnej situácii na širšom Blízkom východe.

11.04.2024

Slovenská republika jednoznačne odmieta novú európsku migračnú a azylovú politiku, tzv. Migračný pakt, ktorého súčasťou je aj povinné prerozdeľovanie nelegálnych utečencov. V súvislosti s návrhom legislatívneho rámca, ktorý napriek neúplnej podpore v stredu 10. apríla 2024 europoslanci schválili, to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár.

26.03.2024

V Ľubľane sa dnes (26. marca 2024) uskutočnilo stretnutie ministrov zahraničných vecí štátov neformálnej skupiny Central 5 (C5). Pozvanie slovinskej šéfky diplomacie Tanji Fajonovej prijal aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár, ktorý sa zúčastnil na rokovaniach spolu s partnermi z Česka (minister Jan Lipavský), Maďarska (minister Péter Szijjártó), Rakúska (minister Alexander Schallenberg) a Slovinska (ministerka Tanja Fajon).

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár víta rozhodnutie lídrov členských štátov Európskej únie o otvorení prístupových rokovaní s Bosnou a Hercegovinou o vstupe do EÚ. Zdôraznil, že ide o významný krok pre posilnenie stability, ekonomickej prosperity a európskej perspektívy pre krajiny západného Balkánu. Rozšírenie Únie o Bosnu a Hercegovinu je rovnako v záujme Slovenska a SR sa dlhodobo zasadzuje o jej integráciu do EÚ.

19.03.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 19. marca 2024 v Bruseli zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Európskej únie (GAC). Hlavnou témou rokovania bola príprava marcového zasadnutia Európskej rady, ktorá začne v Bruseli už tento štvrtok a bude mať bohatú zahraničnopolitickú agendu.

18.03.2024 Moldavsko

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok uskutočnil v pondelok 18. marca 2024 telefonický rozhovor s podpredsedníčkou vlády Moldavskej republiky pre EÚ integráciu Cristinou Gherasimovovou. Hlavnou témou bola integrácia Moldavska do Európskej únie.

18.03.2024

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa 18. marca 2024 zúčastnil v Bruseli na otvorení Európskeho humanitárneho fóra a následne na marcovom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci. Hlavnými témami rokovania šéfov diplomacie členských krajín EÚ boli pokračujúca pomoc Ukrajine, situácia na Blízkom východe a v Bielorusku.

13.03.2024

Od štvrtka (14. marca 2024) vstupuje do platnosti rozhodnutie o vyradení slovenského občana Jozefa Hambálka zo sankčného zoznamu Európskej únie. Všetky členské štáty EÚ podporili aktivity slovenskej diplomacie, ktorá sa od nástupu novej vlády Slovenskej republiky pod vedením premiéra Roberta Fica a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára intenzívne zasadzovala o vyradenie slovenského občana zo sankčného zoznamu.

12.03.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok absolvoval 11. marca 2024 plánovanú pracovnú návštevu Českej republiky. V Prahe ho prijal minister zahraničných vecí Českej republiky Jan Lipavský a rokoval tiež so šerpom* predsedu vlády ČR pre európske záležitosti a poradcom premiéra pre národnú bezpečnosť Tomášom Pojarom, ako aj s námestníkom ministra zahraničných vecí ČR Eduardom Huliciusom. V rámci prípravy marcového zasadnutia Európskej rady diskutovali najmä o aktuálnych otázkach európskej agendy.

05.03.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a šerpa* slovenského predsedu vlády Marek Eštok sa dnes (5. marca 2024) zúčastnil na pracovnom stretnutí premiéra Roberta Fica s prezidentom Inštitútu Jacquesa Delorsa a bývalým talianskym premiérom Enricom Lettom. Partneri na spoločnom rokovaní zhodnotili hlavné výzvy jednotného trhu Európskej únie so zameraním sa na skúsenosti a podmienky v rámci slovenského hospodárstva.

04.03.2024 Bulharsko

Veľvyslanectvo Bulharskej republiky v Slovenskej republike a Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave zorganizovali dnes večer (4. marca 2024) v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave slávnostný koncert, ktorý je súčasťou osláv 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Podujatie „Moderné operné hlasy Bulharska“, ktoré vyzdvihlo vzájomné slovensko-bulharské vzťahy v rámci pôsobenia oboch štátov v Európskej únii, otvoril minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár spolu s bulharským veľvyslancom na Slovensku Vassilom Petkovom.

26.02.2024

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár dnes (26. februára 2024) otvoril sériu podujatí, ktoré počas tohto roka organizuje rezort diplomacie pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok zastupoval Slovensko na rokovaní lídrov európskych diplomacií aj dnes (20. februára 2024). V Bruseli sa zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Európskej únie.

20.02.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 19. februára 2024 zúčastnil v Bruseli na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci (FAC). Hlavnými témami rokovania ministeriek a ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ bola situácia na Blízkom východe, vývoj na Ukrajine a v africkom regióne Sahel.