1. Domov
  2. Aktuálne
  3. Prezentácia Slovenska v zahraničí

Prezentácia Slovenska v zahraničí

Slovenský inštitút v Prahe sa aj tento rok zapojil do celoeurópskeho podujatia Noc divadiel, ktorého dvanásty ročník sa v Českej republike uskutočnil v sobotu 23. marca 2024.

Slovenský inštitút v Paríži v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom vo Francúzsku usporiadal v stredu 20. marca 2024 v historickom parížskom kine Le Champo, ktoré je obľúbeným miestom dôležitých postáv francúzskej kinematografie, premietanie slovenského hudobného dokumentárnemu filmu Peter Dvorský. Na filmovom večere sa osobne zúčastnil maestro Peter Dvorský a režisérka filmu Iveta Malachovská.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Varšave predstavilo 19. marca 2024 študentom Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave najdôležitejšie ekonomické a politické aspekty Poľskej republiky. Online prednáška bola súčasťou kurzu „Atribúty podnikania v zahraničnej praxi“, ktorý je organizovaný v rámci bilaterálneho kontraktu medzi Ekonomickou univerzitou v Bratislave a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Cieľom kurzu je oboznámiť študentov so špecifikami vytvárania podmienok pre podnikanie v zahraničí, a to prostredníctvom interakcie so zastupiteľskými úradmi Slovenskej republiky vo vybraných krajinách.

V stredu 20. marca 2024 sa v Slovenskom inštitúte v Prahe uskutočnilo stretnutie s minuloročnou víťazkou prestížnej slovenskej literárnej ceny Anasoft litera Soňou Urikovou. Do Prahy prišla v rámci celoročného literárneho cyklu s názvom Fokus na súčasnú slovenskú literatúru. Podujatie sa konalo tiež v pri príležitosti Mesiaca knihy a rámci Roku slovenskej literatúry a tanečného umenia 2024.

V priestoroch Slovenského inštitútu vo Varšave sa 20. marca 2024 uskutočnila prednáška prof. Miroslawa Szumila z Univerzity Márie Curie-Sklodowskej v Lubline, dlhoročného pracovníka Inštitútu pamäti národa Poľska, pod názvom Pomoc katolíckej cirkvi v Poľsku veriacim na Slovensku v období komunizmu.

Takmer 50 slovenských športovcov sa zúčastňuje na 14. halových majstrovstvách Európy veteránov v atletike v poľskom meste Toruň. Táto prestížna udalosť, ktorá sa koná od 17. do 23. marca 2024, privítala celkovo 3 442 pretekárov z 38 európskych krajín a dokonca 18 krajín mimo kontinentu.

Na pôde rímskej Univerzity La Sapienza pod vedením Zuzany Nemčíkovej, lektorky slovenského jazyka Katedry českého a slovenského jazyka, sa 19. marca 2024 konalo stretnutie so slovenskou poetkou a prekladateľkou Máriou Ferenčuhovou.

Slovenský inštitút vo Viedni pravidelne zaraďuje podujatia zamerané na prezentáciu slovenských literárnych diel a podporu slovenských autorov do svojho programu. Tentokrát dal Slovenský inštitút priestor spisovateľke Vande Rozenbergovej, ktorá na prezentáciu svoje knihy pricestovala z neďalekého Kremsu. V tomto historickom mestečku sídli Literárny dom Dolného Rakúska, v ktorom spisovateľka produktívne trávi rezidenčný pobyt počas celého mesiaca marec. Ide o súčasť pravidelného slovensko-rakúskeho výmenného programu pre autorov „AIR-Artist in Residence“, ktoré usporadúvajú Literaturhaus NÖ a Slovenské literárne centrum.

V sobotu 16. marca 2024 v priestoroch Múzea Rocca di Dozza, v stredovekej hradnej pevnosti rezidenčného umeleckého mestečka Dozza medzi talianskou Bolognou a Imolou, sa konala vernisáž výstavy obrazov slovenského výtvarníka Róberta HROMCA s názvom „Rebirth“.

V priestoroch Inštitútu západnej a južnej slavistiky Varšavskej univerzity (VU) sa 15. marca 2024 uskutočnila vernisáž výstavy Theatre.sk. Prehľadná dokumentačná výstava, pripravená Divadelným ústavom v Bratislave, predstavuje významné osobnosti a udalosti, ktoré formovali národnú kultúrnu identitu slovenského divadla. Predstavuje aj významné divadelné inscenácie (v rámci činohry, opery i baletu), inštitúcie i festivaly a približuje tiež históriu a architektúru dôležitých divadelných budov.