Diplomacia


Slovensko v Európskej únii

Európska únia kladie vysoké nároky na uchádzačov o posty vo svojich inštitúciách. Výberové procedúry na jednotlivé posty sú preto značne náročné, čo však inštitúcie EÚ vyvažujú pomerne atraktívnymi pracovnými a sociálnymi podmienkami pre svojich zamestnancov. Pozrite si najnovšie pracovné ponuky v EÚ. 

Európska rada určuje celkové politické smerovanie a priority EÚ, a to tradične prijatím záverov. Určujú sa v nich špecifické otázky, ktoré sú dôležité pre EÚ, a načrtávajú sa v nich konkrétne opatrenia, ktoré sa majú prijať, alebo ciele, ktoré sa majú dosiahnuť. V záveroch Európskej rady sa môže stanoviť aj lehota na dosiahnutie dohody o konkrétnej otázke alebo na predloženie legislatívneho návrhu. Týmto spôsobom môže Európska rada ovplyvňovať a usmerňovať politický program EÚ. 



Aktuálne z EÚ 

13.03.2024

Od štvrtka (14. marca 2024) vstupuje do platnosti rozhodnutie o vyradení slovenského občana Jozefa Hambálka zo sankčného zoznamu Európskej únie. Všetky členské štáty EÚ podporili aktivity slovenskej diplomacie, ktorá sa od nástupu novej vlády Slovenskej republiky pod vedením premiéra Roberta Fica a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára intenzívne zasadzovala o vyradenie slovenského občana zo sankčného zoznamu.

12.03.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok absolvoval 11. marca 2024 plánovanú pracovnú návštevu Českej republiky. V Prahe ho prijal minister zahraničných vecí Českej republiky Jan Lipavský a rokoval tiež so šerpom* predsedu vlády ČR pre európske záležitosti a poradcom premiéra pre národnú bezpečnosť Tomášom Pojarom, ako aj s námestníkom ministra zahraničných vecí ČR Eduardom Huliciusom. V rámci prípravy marcového zasadnutia Európskej rady diskutovali najmä o aktuálnych otázkach európskej agendy.

05.03.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a šerpa* slovenského predsedu vlády Marek Eštok sa dnes (5. marca 2024) zúčastnil na pracovnom stretnutí premiéra Roberta Fica s prezidentom Inštitútu Jacquesa Delorsa a bývalým talianskym premiérom Enricom Lettom. Partneri na spoločnom rokovaní zhodnotili hlavné výzvy jednotného trhu Európskej únie so zameraním sa na skúsenosti a podmienky v rámci slovenského hospodárstva.


Mýty a fakty

Už dlhšiu dobu je slovenský informačný priestor zaplavený dezinformáciami, ktorých cieľom je manipulovať verejnú mienku. Od vypuknutia ruskej agresie voči Ukrajine sa tieto snahy stupňujú. Ministerstvo zbiera najčastejšie klamlivé tvrdenia a konfrontuje ich s faktami.
Slovensko je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie od 29. marca 2004. Podobne ako pri EÚ, aj pri NATO existuje množstvo dezinformácií, ktoré sa pravidelne objavujú v podobe mýtov. Ministerstvo preto tieto mýty o NATO zbiera a konfrontuje ich s faktami.
Slovensko sa stalo členom Európskej únie 1. mája 2004. V našom informačnom priestore koluje množstvo mýtov, ktoré sa týkajú najmä fungovania EÚ a majú častokrát za cieľ spochybňovať naše členstvo v tejto organizácii. Ministerstvo preto tieto mýty o EÚ zbiera a konfrontuje ich s faktami.

Témy

Ženy v diplomacii

    
Cieľom projektu  je
​​​​​​​
  • komunikovať význam postavenia žien
    ​​​​​​​v zahraničnej politike; 
  • predstaviť úspešné Slovenky, ktoré sa presadili v diplomacii; 
  • hovoriť o špecifických výzvach diplomatickej kariéry žien. 
BACKGROUND COLOR:
#003078
FONT COLOR:
#FFFFFF
LINK COLOR:
#FFFFFF