Kultúrna diplomacia

Kultúrna diplomacia

Kultúrna diplomacia je neoddeliteľnou súčasťou zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky a je jedným z nástrojov presadzovania záujmov štátu. V porovnaní s klasickou diplomaciou je jej špecifickým atribútom zameranie sa na komunikáciu so zahraničnou verejnosťou prostredníctvom kultúry a umenia s cieľom napomáhať pozitívnemu vnímaniu Slovenska, a tak prispievať k rozvoju jeho atraktivity a dôveryhodnosti vo svete. 

Čo je kultúrna diplomacia


Aktuálne

Stála predstaviteľka Slovenskej republiky pri Rade Európy v Štrasburgu Oksana Tomová otvorila 26. marca 2023 v prítomnosti generálnej tajomníčky Marije Pejčinovićovej Burićovej výstavu BIENÁLE ILUSTRÁCIÍ BRATISLAVA 2023, zástupkyne primátorky mesta Štrasburg Veronique Bertholleovej a súčasne hovorkyne pre mládež Kongresu miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy. 

25.03.2024

Slovenský inštitút v Prahe sa aj tento rok zapojil do celoeurópskeho podujatia Noc divadiel, ktorého dvanásty ročník sa v Českej republike uskutočnil v sobotu 23. marca 2024.

22.03.2024

Slovenský inštitút v Paríži v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom vo Francúzsku usporiadal v stredu 20. marca 2024 v historickom parížskom kine Le Champo, ktoré je obľúbeným miestom dôležitých postáv francúzskej kinematografie, premietanie slovenského hudobného dokumentárnemu filmu Peter Dvorský. Na filmovom večere sa osobne zúčastnil maestro Peter Dvorský a režisérka filmu Iveta Malachovská.

21.03.2024

V stredu 20. marca 2024 sa v Slovenskom inštitúte v Prahe uskutočnilo stretnutie s minuloročnou víťazkou prestížnej slovenskej literárnej ceny Anasoft litera Soňou Urikovou. Do Prahy prišla v rámci celoročného literárneho cyklu s názvom Fokus na súčasnú slovenskú literatúru. Podujatie sa konalo tiež v pri príležitosti Mesiaca knihy a rámci Roku slovenskej literatúry a tanečného umenia 2024.


Slovenské inštitúty

Kultúra a umenie sú jedným z mimoriadne dôležitých nástrojov presadzovania zahranično-politických cieľov, budovania imidžu krajiny a podpory brandingu Slovenska v zahraničí. Pre kultúrnu diplomaciu Slovenska sú veľkým prínosom aktivity kultúrnych inštitútov v 9 významných kultúrnych mestách: Berlín, Budapešť, Jeruzalem, Moskva, Paríž, Praha, Rím, Varšava a Viedeň.
 
Slovenské inštitúty tvoria inštitucionálny základ prezentácie slovenského umenia a kultúry v krajinách svojho pôsobenia. Širokým spektrom svojich aktivít predstavujú zahraničnej verejnosti na pravidelnej báze najkvalitnejšie ukážky slovenského umenia a kultúry a prispievajú tak k pozitívnemu obrazu Slovenska, ako malej krajiny s veľkým kultúrnym bohatstvom a históriou.


Back To Top