Aktuality

Národná rada Slovenskej republiky dnes vyslovila súhlas s Protokolom k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Fínska a Švédska.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer sa v utorok 20. septembra v New Yorku stretol s ministrami zahraničných vecí východného krídla NATO, platformy známej ako Bukureštská deviatka (B9). Na zasadnutí sa zúčastnila aj námestníčka ministerstva zahraničných vecí USA Wendy R. Shermanová, z iniciatívy ktorej sa neformálne stretnutie uskutočnilo.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer sa v piatok 16. septembra 2022 stretol s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom. Témou rokovania bola predovšetkým ratifikácia pristúpenia Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok dnes (26. júla 2022) rokoval v Bratislave so šéfkou nemeckej diplomacie Annalenou Baerbock. Išlo o jej prvú návštevu Slovenskej republiky vo funkcii. Ministri ocenili vysokú úroveň bilaterálnych vzťahov a zhodli sa na ich strategickom politickom, bezpečnostnom a ekonomickom význame.

Vláda Slovenskej republiky dnes (20. júla 2022) na návrh ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka a ministra obrany SR Jaroslava Naďa schválila návrhy na ratifikáciu protokolov k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Fínska a Švédska.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok sa zúčastnil na samite Severoatlantickej aliancie v Madride (28. - 30. júna 2022) ako člen delegácie Slovenskej republiky vedenej prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou.

Žiadosť Fínska a Švédska o vstup do Severoatlantickej aliancie, ktoré dnes doručili generálnemu tajomníkovi NATO, považujem za historické rozhodnutie.

Dvojdňové neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí NATO v Berlíne začalo v sobotu 14. mája pracovnou večerou s fínskym ministrom Pekkom Haavistom a švédskou ministerkou Ann Linde. V oboch krajinách momentálne vrcholí politická diskusia o vstupe do NATO.

Prvý deň ministerského stretnutia NATO bol venovaný prípravám novej Strategickej koncepcie NATO, ktorá bude pripravená na schválenie na júnovom samite NATO v Madride. Nová Koncepcia nahradí súčasnú z roku 2010 a stanoví stratégiu NATO na najbližšiu dekádu.

Presne pred 73 rokmi - 4. apríla 1949 - podpísalo 12 štátov tzv. Washingtonskú zmluvu, na základe ktorej vznikla Severoatlantická aliancia. Pri tejto príležitosti sa dnes večer rozsvietia na modro ikonické budovy nielen v Prahe, Bukurešti, Bruseli a ďalších európskych metropolách, ale aj v Bratislave, kde zmodrie Bratislavský hrad, Prezidentský palác, Palugyayov palác, Národná banka Slovenska a Vyhliadková veža UFO na Moste SNP. Slovensko si touto akciou zároveň pripomenie aj 18. výročie svojho vstupu do NATO, ktoré sme oslávili minulý týždeň (29. marca).