1. Domov
  2. Veľvyslanectvá
  3. Aktuality z veľvyslanectiev

Aktuality z veľvyslanectiev

Poverovacie listiny dnes (29. februára 2024) v popoludňajších hodinách do rúk prezidenta Francúzskej republiky Emmanuela Macrona odovzdal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Paríži Ján Šoth.

V Slovenskom inštitúte v Budapešti sa 28. februára 2024 uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 5. ročníka medzinárodnej literárnej a výtvarnej súťaže „Slovenské rozprávky z celého sveta“. Projekt je určený primárne pre deti, ktoré žijú v zahraničí a učia sa slovenský jazyk na slovenských národnostných školách v zahraničí a jeho výsledkom je knižné vydanie literárnych a výtvarných diel detí zapojených do súťaže.

Slovenský film Piargy si vyslúžil veľký úspech a potlesk na Európskom filmovom festivale EUNIC Austria.

Slovenský inštitút v Prahe uviedol 21. februára 2024 druhý z literárnych večerov v rámci cyklu Fokus na súčasnú slovenskú literatúru, ktorý vzniká v spolupráci so Slovenským literárnym centrom a v rámci ktorého sa na mesačnej báze predstavuje minuloročná desiatka finalistiek a finalistov prestížnej literárnej ceny Anasoft litera.

Ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraja Blanára dnes (22.2.2024) prijal v Dillí spolu so štátnym tajomníkom Rastislavom Chovancom a slovenským veľvyslancom v Indii Róbertom Maxiánom štátny tajomník pre obranu a obrannú produkciu indického ministerstva obrany Giridhar Aramane. Predstavitelia SR následne rokovali aj s indickým ministrom zahraničných vecí Subrahmanyamom Jaishankarom.

Veľvyslankyňa Slovenskej republiky Katarína Tomková odovzdala 20. februára 2024 poverovacie listiny do rúk prezidenta Surinamskej republiky, J.E. Chan Santokhi.

Veľvyslanec Slovenskej republiky vo Fínsku Dušan Krištofík a nový predseda Parlamentnej skupiny priateľstva so Slovenskou republikou Jouni Ovaska prediskutovali na úvodnom stretnutí 15. februára 2024 formy a oblasti spolupráce v rámci parlamentnej diplomacie.

Slovenský inštitút v Prahe si pripomína tridsať rokov od svojho založenia v roku 1994. Od vzniku Slovenskej republiky svojimi aktivitami prezentuje slovenskú kultúru a umenie českej verejnosti, vytvára priestor pre hlbšie oboznámenie sa so Slovenskom a prispieva k etablovaniu slovenských umelcov na českej kultúrnej scéne.

V novovymaľovaných priestoroch Slovenského inštitútu vo Viedni sa výrazne vynímali diela sochára Martina Lettricha, ktorý spolu s manželkou Xéniou, zároveň kurátorkou, prítomným odprezentovali výstavu s názvom “1 + 1 = ako sa práve hodí”.

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Abuji Tomáš Felix odovzdal 13. februára 2024 v Accre poverovacie listiny do rúk prezidenta Ghanskej republiky Nana Addo Dankwa Akufo-Addovi.

V sobotu 10. februára 2024 dopoludnia sa v priestoroch Slovenského inštitútu vo Varšave uskutočnila prvá časť Konventu zástupcov univerzitných združení poľských študentov slavistiky (druhá časť prebiehala v Inštitúte západnej a južnej slavistiky Varšavskej univerzity, tretia v priestoroch Českého centra vo Varšave).

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Abuji Tomáš Felix odovzdal 8. februára 2024 v Dakare poverovacie listiny do rúk prezidenta Senegalskej republiky Macky Salla.

Samostatná Slovenská republika sa 9. februára 1993 stala členom Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár vyzdvihol pri príležitosti 31. výročia zaradenia SR do UNESCO pôsobenie a prestížne úspechy Slovenska v jednej z najznámejších špecializovaných agentúr v systéme Organizácie Spojených národov.

Veľvyslanectvo SR v Dillí sa 3. februára 2024 zapojilo do 33. ročníka Medzinárodného charitatívneho bazáru, ktorý už tradične organizuje DCWA (Delhi Commonwealth Women’s Association) a diplomatická komunita.

V spolupráci so Sekciou slovenského jazyka a kultúry na Inalco a sieťou kultúrnych inštitútov EUNIC, Slovenský inštitút v Paríži zorganizoval v rámci cyklu multikulturalizmu pre deti na základných francúzskych školách dva workshopy slovenského jazyka a kultúry.

Primátor mesta Madrid José Luis Martínez Almeida prijal tento týždeň veľvyslanca SR v Španielsku Juraja Tomagu na madridskej radnici.

S cieľom intenzifikácie vzájomných hospodárskych vzťahov realizoval veľvyslanec R. Maxián v Dháke od 29. januára do 31. januára 2024 sériu prezentácií a stretnutí s bangladéšskymi podnikateľmi.

Veľvyslanec Juraj Tomaga odovzdal v piatok 2. februára 2024 kópie poverovacích listín do rúk marockého ministra zahraničných vecí Nassera Bouritu.

V piatok 2. februára odovzdal nový veľvyslanec Slovenskej republiky v Belehrade Michal Pavúk poverovacie listiny do rúk prezidenta Srbskej republiky Aleksandra Vučića a oficiálne sa tak ujal funkcie.

Dezignovaný veľvyslanec Slovenskej republiky v Bangladéšskej ľudovej republike so sídlom v Dillí Róbert Maxián odovzdal 1. februára v Dháke poverovacie listiny do rúk prezidenta Bangladéšskej ľudovej republiky Mohammeda Shahabuddina.

Slovenský inštitút v Prahe v Roku slovenskej literatúry a tanečného umenia uvádza literárny cyklus s názvom Fokus na súčasnú slovenskú literatúru. V rámci neho, popri mnohých nových tituloch aj z odbornej slovenskej literárnej spisby, sa na mesačnej báze predstavia so svojimi dielami predovšetkým finalistky a finalisti prestížnej slovenskej literárnej súťaže Anasoft litera. Cyklus prezentácie autoriek a autorov tejto súťaže za ich osobnej účasti vzniká v spolupráci so Slovenským literárnym centrom.

Pri príležitosti vydania novej knihy Slovaquie spisovateľky Andrey Salajovej, Slovenský inštitút v Paríži usporiadal v utorok 30. januára 2024 literárne stretnutie s autorkou v priestoroch slovenského veľvyslanectva v Paríži.

Slovenská republika prispela sumou 100-tisíc eur na pomoc Arménom z Náhorného Karabachu, ktorí našli útočisko v Arménsku.

V Slovenskom inštitúte v Budapešti bola 25. januára 2024 otvorená výstava 42 veľkoformátových fotografií slovenských krojov pod názvom „Krása v kroji“. Cieľom výstavy je prezentovať krásu slovenských krojov a folklóru a úctu k zachovávaniu tradícií našich predkov. Výstava zároveň približuje špecifiká a rozmanitosť jednotlivých slovenských regiónov.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Holandskom kráľovstve Juraj Podhorský 24. januára 2024 odovzdal poverovacie listiny holandskému monarchovi, kráľovi Willemovi–Alexandrovi.

Veľvyslanec Slovenskej republiky vo Francúzsku Ján Šoth sa 26. januára 2024 zúčastnil na slávnostnom odhalení pamätnej tabuli generálneho konzula Československej republiky Vladimíra Vochoča v Marseille.

Slovenská umelkyňa Sandra Kramerova premiéruje v dňoch 25., 26. a 27. januára v priestoroch madridského divadla DT Espacio Escénico predstavenie súčasného tanca s výstižným názvom Salto Moral - Morálny skok, ktoré reflektuje súčasnú digitálnu éru, ženskú emancipáciu, skúma telo ako zdroj sily a útlaku. Úspešnú premiéru slovenskej umelkyne v Madride si nenechal ujsť ani slovenský veľvyslanec v Španielsku Juraj Tomaga.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Zambijskej republike so sídlom v Pretórii Vladimír Grácz odovzdal 23. januára 2024 poverovacie listiny prezidentovi Zambijskej republiky Hakainde Hichilemovi.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 25. januára 2024 uskutočnil spomienkový večer, venovaný umeleckej tvorbe Štefana Adamíka (1945-2017) a Mareka Adamíka (1975-2018).

Vďaka spolupráci s Národnou agentúrou na podporu cestovného ruchu Slovenska „SLOVAKIA TRAVEL“ sa Slovensko predstavilo profesionálom z turistického priemyslu. Veľtrh, ktorý sa v hlavnom meste Španielska koná už 44 rokov, poskytuje globálnu sieťovú platformu pre profesionálov v cestovnom ruchu z viac ako 165 krajín a regiónov. Španielsko je turistickou veľmocou, ktorá ročne priťahuje milióny návštevníkov, no rovnako mnoho Španielov cestuje a to aj na Slovensko.

Bratislava, 25. január 2024 – Katarína Tomková bude novou veľvyslankyňou Slovenskej republiky v Brazílskej federatívnej republike. Pri svojom rozlúčkovom stretnutí na rezorte diplomacie jej minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár poprial nielen šťastnú cestu, ale najmä napĺňanie jej zamerania, ktoré predložila v rámci svojej prípravy na túto juhoamerickú misiu.

Uvedením filmu Martina Šulíka Záhrada pokračoval v prestížnom vroclavskom kine Nowe Horizonty dlhodobý cyklus prezentácie diel významných režisérov európskych krajín.

Slovenský inštitút Budapešť usporiadal už po devätnásty krát tradičný novoročný cimbalový koncert pod vedením prof. Viktórie Herencsár, ArtD., ktorá pedagogicky pôsobí na Akadémii umení v Banskej Bystrici a zároveň je predsedníčkou Svetovej cimbalovej asociácie. Partnerom koncertu bol aj Poľský inštitút v Budapešti.

Slovenský inštitút a Zastupiteľský úrad v Berlíne na začiatok roka pripravili výstavu fotografií, ktorá pozýva spoznávať malebné zákutia Slovenska. Šestnásť autorov zo šiestich krajín poskytlo zátišia i momentky mapujúce ruch mesta i silu prírody. Fotografie vytvorili autori, ktorých zastrešuje FIJET SLOVAKIA, združenie novinárov píšucich o turizme a cestovnom ruchu.

Publikum vychýreného jazzového klubu Alexander platz v Ríme si 21. januára 2024 vychutnalo a vysoko uznalo virtuozitu slovenského klaviristu Drahoslava Banga a medzinárodne uznávaného českého basistu Josefa FEČA. Jazzové trio uzatváral mladý talentovaný bubeník Martin FEČO. Hudobníci vo viac ako hodinovom koncerte ponúkli poslucháčom autorské skladby Drahoslava Banga, ako aj zahraničnú jazzovú klasiku (napr. Chick Corea a pod.)

V krásnej historickej Hofburgkapelle vo Viedni - oproti prezidentskému sídlu – sa 22. januára 2024 uskutočnil Novoročný koncert s obľúbenou vokálnou skupinou FRAGILE.

Na jubilejnom 120. ročníku tradičnej parížskej výstavy Salon d'Automne (Jesenný salón) Slovenský inštitút v Paríži predstavil v kurátorskej nominácii Niny Vrbanovej, PhD. diela troch slovenských autorov – Andrey Pézman, Patrika Ševčíka a Filipa Jurkovića.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 18. januára 2024 uskutočnilo podujatie venované doterajšiemu, takmer 30-ročnému pôsobeniu Slovensko-poľskej komisie humanitných vied. Prof. Joanna Goszczynska, predsedníčka poľskej časti uvedenej komisie, vo svojom úvodnom vystúpení predstavila bohatú vedecko-výskumnú i publikačnú činnosť komisie, pôsobiacej od roku 1996 pri rezortoch školstva oboch krajín.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí usporiadalo 16. januára 2024 vo svojich reprezentačných priestoroch slávnostnú recepciu pri príležitosti 31. výročia vzniku Slovenskej republiky a nadviazania diplomatických vzťahov s Indickou republikou. Hlavnou hostkou podujatia bola štátna ministerka pre zahraničné veci a kultúru Ministerstva zahraničných vecí Indie Meenakashi Lekhi.

Prvou výstavou v jubilejnom 30. roku Slovenského inštitútu v Prahe je výstava štyroch súčasných maliarok s názvom Organic development. V kurátorskej koncepcii Jany Babušiakovej sa predstavujú tri slovenské maliarky Žofia Dubová, Kristína Mésároš, Patrícia Koyšová a česká hostka Iveta Stehlíková. Vernisáž sa konala vo štvrtok 11. januára v priestoroch Slovenského inštitútu v Prahe na Hybernskej 1 za účasti veľvyslankyne Slovenskej republiky v Českej republike Ingrid Brockovej a riaditeľky Slovenského inštitútu Ľubice Krénovej.

Veľvyslanci Slovenskej republiky Rastislav Hindický a Českej republiky Ľubomír Hladík položili 8. januára 2024 pri príležitosti 100. výročia nadviazania diplomatických stykov medzi Československom a Argentínou (7. januára 1924) kvetinové vence k pamätníku San Martína, národného hrdinu Argentíny.

V utorok 9. januára 2024 sa v Centre vedeckých informácií Sliezskej univerzity v Katoviciach uskutočnilo ďalšie diskusné stretnutie v rámci dlhodobého projektu Dva jazyky, jeden význam.

V priestoroch známej mestskej Biblioteky na Koszykowej, ktorá je ústrednou knižnicou Mazowieckeho vojvodstva, sa v utorok 8. januára 2024 uskutočnila vernisáž výstavy držiteľov ocenení v rámci 29. Bienále ilustrácií Bratislava 2023 (BIB).

V pondelok 8. januára 2024 bol oficiálne vyhlásený nový ročník literárnej prekladateľskej súťaže zo slovenského jazyka pre študentov slovakistiky a slavistiky v Poľsku.

Vo štvrtok 28. decembra 2023 sa uskutočnilo oficiálne otvorenie nového honorárneho konzulátu Slovenskej republiky v meste Modiin v Izraelskom štáte, ktorý týmto dňom začal svoju činnosť.

Etické problémy súčasného sveta a hľadanie podstaty ľudskej existencie v kolízii so spoločenskými doktrínami sú témami obrazov Martiny Bégerovej, ktorá sa predstavila rímskemu publiku výstavou „O čo tu ide?“ pod kurátorským vedením Ľudmily Paškovej.

Galéria Okura s podporou Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Tokiu usporiadala 16. decembra 2023 v meste Gotemba tradičný vianočný koncert.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave bola v utorok 19. decembra 2023 ukončená tohtoročná časť dlhodobého kurzu slovenského jazyka.

30. rokov vzájomných vzťahov so Srbskom sme si pripomenuli vydaním špeciálnej poštovej známky Belehrad, 19. decembra 2023.

Za účasti veľvyslanca SR v Nemecku Mariána Jakubócyho sa 15. decembra 2023 primátora Thomasa Westphala a ďalších predstaviteľov mesta, krajinskej vlády a konzulárneho zboru uskutočnilo v Dortmunde slávnostné otvorenie nového honorárneho konzulátu Slovenskej republiky.

V sobotu 16. decembra 2023 sa konalo slávnostné otvorenie Medzinárodnej prehliadky výtvarného umenia ARTE FIRENZE vo Florencii, ktorú pravidelne organizuje Centrum pre umenie a kultúru „VERUM“ Maura Giampieriho a slovenskej krajanky kurátorky Marianny Jurčovej.

Podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák a minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok navštívili príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Policajného zboru SR, ktorí plnia úlohy pri udržiavaní a upevňovaní mieru na Cypre v rámci mierovej misie OSN (UNFICYP).

V piatok 15. decembra 2023 uvedením filmu Petra Solana Kým sa skončí táto noc pokračoval v akademickom filmovom klube Varšavskej univerzity dlhodobý cyklus, prezentujúci tvorbu významných režisérov stredoeurópskych krajín.

Vôbec po prvýkrát v histórii svojho členstva v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zastávalo Slovensko post predsedu najvýznamnejšieho z jej stálych výborov počas dvoch rokov. Predsedníctvo vo Výkonnom výbore organizácie prebrala Slovenská republika v zastúpení veľvyslanca a stáleho predstaviteľa SR pri OECD Františka Ružičku v januári 2022, po mimoriadne úspešnom mandáte ho Rada OECD predĺžila aj na rok 2023.

V stredu 13. decembra 2023 bola v priestoroch knižnice Slovenského inštitútu vo Varšave sprístupnená výstava fotografií Petra Kováčika Čaro objavovania.

Významné spoločenské a charitatívne podujatie medzinárodnej komunity v Turecku otvorilo svoje brány v nedeľu 10. decembra 2023, aby návštevníkom ponúklo cestu svetom, na ktorej si mohli pozrieť, vyskúšať, ochutnať a kúpiť rozmanité produkty a pochutiny.

Koncert vianočných kolied a tradičných piesní ponúkli Zastupiteľský úrad SR a Slovenský inštitút v Ríme pozvaným hosťom z diplomatického zboru, partnerom z talianskych inštitúcií, priateľom a priaznivcom Slovenska, ako aj krajanom, aby spolu s nimi strávili večer v predvianočnej atmosfére.

Zastupiteľský úrad SR v Dillí organizoval 5. decembra 2023 videokonferenciu vzdelávaní, na ktorej sa zúčastnili SAIA, zástupcovia dvoch slovenských univerzít - Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre (SPU) ako aj pedagógovia a študenti viacerých indických univerzít.

Pod záštitou veľvyslanca Slovenskej republiky Petra Hatiara sa v Bukurešti uskutočnilo 5. decembra 2023 v priestoroch rezidencie stretnutie s rumunskými vysokoškolákmi, ktorí sa rozhodli pre štúdium slovenského jazyka na Fakulte cudzích jazykov a literatúr Univerzity v Bukurešti.

Veľvyslanec SR v Rakúsku Jozef Polakovič a riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni Jana Tomková boli v pondelok 4. decembra 2023 hostiteľmi výnimočného a príjemného večera.

1 / 83