Odzbrojenie

Publikované 18.07.2022

Ženeva a v nej sídliaci Úrad OSN v Ženeve je hlavným centrom globálnych odzbrojovacích aktivít. Odzbrojenie, kontrola zbrojenia a boj proti šíreniu zbraní hromadného ničenia a ich nosičov predstavujú základ celosvetovej bezpečnostnej architektúry. V zmysle Charty Organizácie Spojených národov slúžia na vytváranie prostredia prispievajúceho k svetovému mieru, bezpečnosti a stabilite štátov i ich príslušníkov, ľudskému rozvoju a blahobytu. 

Orgánom OSN zodpovedným v tomto odbore je Úrad OSN pre odzbrojovacie záležitosti so sídlom v ústredí predmetnej organizácie v New Yorku. Jeho ženevská pobočka poskytuje organizačnú a vecnú podporu celému spektru aktivít a nástrojov v danej oblasti. Prehľad relevantných multilaterálnych inštrumentov a inštitúcií uvádzame pod slovenským názvom doplneným o anglický názov a skratku, pod ktorou sú všeobecne známe. Ak nie je uvedené inak, depozitárom predmetných nástrojov je generálny tajomník Organizácie Spojených národov a pre SR sú platné na základe notifikácie sukcesie Slovenskej republiky do mnohostranných zmluvných dokumentov uskutočnenej 28. mája 1993 s platnosťou od 1. januára 1993. 

 

Konferencia o odzbrojení 

Conference on Disarmament - CD 
 
Charta Organizácie Spojených národov podpísaná v júni 1945 zakotvila, okrem iného, odhodlanie všetkých členských štátov OSN uchrániť nastupujúce generácie pred hrôzami vojny. Angažovanie sa OSN od svojho vzniku v oblasti kontroly zbrojenia a v odzbrojení predstavuje významnú súčasť napĺňania tohto predsavzatia. 65-členná Konferencia o odzbrojení, označovaná aj ako jediné multilaterálne odzbrojovacie fórum medzinárodného spoločenstva, so sídlom v ženevskom Paláci národov zaujíma v rozmanitosti metód, techník a prístupov OSN k sledovaniu tohto cieľa popredné miesto. Jej vznik v terajšej podobe sa datuje do roku 1978. 
 
Slovenská republika je členom konferencie od 17. júna 1996. Od júna do augusta 1997 a od augusta do decembra 2006 pôsobila vo funkcii jej predsedníckej krajiny. 
 
Konferencia o odzbrojení schvaľuje každoročne svoju agendu, zvyčajne v nasledovnej podobe: 

  • Zastavenie pretekov v jadrovom zbrojení a jadrové odzbrojenie 

  • Predchádzanie jadrovej vojne, vrátane všetkých súvisiacich záležitostí 

  • Predchádzanie pretekom v zbrojení vo vesmíre (PAROS) 

  • Účinné medzinárodné opatrenia voči použitiu alebo hrozbe použitia jadrových zbraní proti štátom s nejadrovým štatútom (NSA) 

  • Nové druhy zbraní hromadného ničenia a nové systémy takýchto zbraní (rádiologické zbrane) 

  • Všeobecný program odzbrojenia 

  • Transparentnosť v zbrojení (TIA) 

  • Posúdenie a prijatie výročnej správy a akejkoľvek inej správy, podľa potreby, pre Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov