1. Domov
  2. Medzinárodné organizácie
  3. Špecializované organizácie OSN

Špecializované organizácie OSN 

Publikované 18.07.2022

Svetová meteorologická organizácia (WMO) 

Svetová meteorologická organizácia je špecializovaná agentúra systému OSN, ktorá má 188 členských krajín.  

Pod vedením organizácie a v rámci jej programov pracujú národné hydrologické a meteorologické služby s cieľom ochrany životov a majetku pred prírodnými katastrofami, ochrany životného prostredia a v tomto smere podpory ekonomického a sociálneho rozvoja spoločností. Výsledkom je zvýšenie bezpečnosti zásobovania potravinami, ochrana vodných zdrojov a dopravy.  

Svetová meteorologická organizácia podporuje medzinárodnú spoluprácu zakladaním sietí pre uľahčenie pozorovania klímy, vodných zdrojov a geofyzikálnych javov, ako aj výmenou, spracovávaním a štandardizáciou dát a pomáha pri transfere technológií, vzdelávaní a výskume. 

Organizácia podporuje spoluprácu medzi národnými meteorologickými službami a posilňuje aplikáciu meteorológie a predpovedí počasia v poľnohospodárstve, leteckej a lodnej doprave, ochrane životného prostredia, vodnom hospodárstve a tým zmierňuje dôsledky prírodných katastrof.  

V prípade počasia, programy organizácia pomáhajú dôležitými informáciami pre tvorbu varovaní pred nebezpečným počasím. Prispieva aj k zmierneniu katastrof spôsobených ľudskou činnosťou, napr. chemických, alebo nukleárnych havárií a lesných požiarov. V prípade Slovenska jestvuje dobrá spolupráca medzu WMO a Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ). Ďalšie informácie sú na stránkach www.wmo.int, www.shmu.sk

 

Svetová poštová únia (UPU) 

Svetová poštová únia bola založená v roku 1874 a sídli v Berne, Švajčiarsko. Ide o dôležité fórum pre spoluprácu medzi činiteľmi zaoberajúcimi sa poštovými službami.  

Svetová poštová únia má 191 členských krajín a je špecializovanou agentúrou systému OSN. UPU poskytuje poradenstvo, komunikačné kanály a technickú pomoc.  

Svetová poštová únia zakladá pravidlá pre medzinárodnú poštovú dopravu a poskytuje poradenstvo pre národné poštové služby v smere zväčšenia poštovej prepravy a zlepšenia služieb. UPU je apolitická organizácia, ktorá nezasahuje do záležitostí výlučne spadajúcich pod národné poštové služby. Svetová poštová únia, ako medzivládna inštitúcia má dôležité úlohy v pokračujúcej revitalizácii poštových služieb. Spolupráca medzi SR a Svetovou poštovou úniou prebieha prostredníctvom Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. Ďalšie informácie sú na stránkach www.upu.int, www.telecom.gov.sk

 

Rozvojový program OSN (UNDP) 

Rozvojový program OSN je globálna organizácia OSN, ktorá podporuje ľudský rozvoj a nevyhnutné zmeny na lepšie využívanie vedomostí, skúseností a zdrojov s cieľom zlepšovania životov jednotlivcov. Centrála UNDP sídli v New Yorku. Rozvojový program OSN združuje 166 krajín a pomáha im hľadať vlastné lokálne riešenia pre rozvoj spoločností. Rozvojový program OSN sa v zmysle zhody svetových politikov snaží prostredníctvom koordinácie globálneho úsilia v spojení s národnými kapacitami dosiahnuť Miléniové rozvojové ciele, vrátane najdôležitejšieho cieľa, ktorým je zníženie chudoby vo svete o polovicu do roku 2015.  

 

Rozvojový program OSN sa v tomto smere sústreďuje na pomoc krajinám v týchto oblastiach: 

  • Demokratické vládnutie 

  • Znižovanie chudoby 

  • Prevencia kríz a ich riešenie 

  • Životné prostredie a energie 

  • HIV/AIDS 

Rozvojový program OSN ďalej pomáha krajinám, aby priťahovali a lepšie využívali rozvojovú pomoc. Všetky aktivity Rozvojového programu OSN sa sústreďujú okolo podpory ľudských práv a posiľňovania postavenia žien. Každoročná Správa o ľudskom rozvoji, ktorú vydáva UNDP, sa sústreďuje na kľúčové otázky rozvoja, využívanie lepších nástrojov na jeho meranie, poskytovanie inovatívnych analýz a návrhov. Globálna Správa UNDP o ľudskom rozvoji je základom pre vypracovávanie národných správ o rozvoji. V každom národnom úrade UNDP, vrátane SR, regionálny zástupca UNDP zastáva aj činnosť rezidentného koordinátora rozvojových aktivít pre ďalšie činnosti OSN a pre ďalšie krajiny.  

Ďalšie informácie sú na stránkach www.undp.org, http://europeandcis.undp.org

 

Európska hospodárska komisia OSN (UNECE) 

UNECE so sídlom v Ženeve je orgánom podriadeným Ekonomickej a sociálnej rade OSN a je jednou z piatich regionálnych komisií OSN zameraných na oblasť hospodárstva. Bola založená v r. 1947 s cieľom pomoci ekonomickému rozvoju európskych členských krajín OSN postihnutých II. svetovou vojnou.  

 

UNECE je dobre fungujúcou multilaterálnou platformou zameranou na podporu pan-európskej hospodárskej spolupráce. Združuje 56 členských krajín – krajiny EÚ, nečlenské krajiny EÚ západnej a východnej Európy, krajiny juhovýchodnej Európy, krajiny Spoločnosti nezávislých štátov a severnej Ameriky. Jej aktivity prebiehajúce v sektorálnych oblastiach zastrešených komisiami (Committee on Environmental Policy, Inland Transport Committee, Conference of European Statisticians, Committee on Sustainable Energy, Committee on Trade, Committee on Forests and Forest Industry, Committee on Housing and Land Management, Committee on Economic Cooperation and Integration), ktoré sú orientované na rozvoj vzájomnej ekonomickej spolupráce a v mnohých oblastiach presahujú regionálny rámec organizácie. Vo funkcii výkonného tajomníka UNECE pôsobí Sven Alkalaj (Bosna a Hercegovina).  

Podrobné informácie o organizácií sa nachádzajú na stránke www.unece.org. 

 

Konferencia OSN pre obchod a rozvoj (UNCTAD) 

Konferencia OSN pre obchod a rozvoj so silom v Ženeve bola ustanovená Valným zhromaždením OSN v roku 1964.  

V súčasnosti má 194 členov a jej aktivity sú zamerané na podporu integrácie rozvojových krajín do svetovej ekonomiky. Jej hlavným nástrojom je formulácia politík týkajúcich sa všetkých aspektov rozvoja vrátane obchodu, pomoci, dopravy, financovania a technológii. K zabezpečeniu svojej činnosti spolupracuje Sekretariát UNCTAD s vládami členských krajín a ďalšími organizáciami systému OSN, regionálnymi komisiami, mimovládnymi organizáciami, súkromným sektorom, výskumnými ústavmi, vrátane obchodných a priemyselných asociácií a výskumnými inštitútmi. Vo funkcii generálneho riaditeľa UNCTAD pôsobí Mukhisa Kituyi (Keňa). Podrobné informácie o organizácií sa nachádzajú na stránke www.unctad.org

 

Svetová organizácia duševného vlastníctva (WIPO) 

Svetová organizácia duševného vlastníctva so sídlom v Ženeve je špecializovanou agentúrou OSN, ktorá bola založená v roku 1967.  

Jej poslaním je zabezpečenie medzinárodnej ochrany výsledkov duševnej činnosti občanov jej členských krajín a ďalšieho rozvoja medzinárodného systému ochrany duševného a priemyselného vlastníctva (vynálezy, ochranné známky, dizajny, označenie pôvodu výrobkov) vrátane stimulácie inovačného myslenia, inovačnej politiky a tým aj ekonomického rozvoja členských štátov. V súčasnosti má WIPO 187 členov. Vo funkcii generálneho riaditeľa WIPO pôsobí Francis Gurry (Austrália). Podrobné informácie o organizácií sa nachádzajú na stránke www.wipo.int

 

Medzinárodná organizácia práce (ILO) 

Medzinárodná organizácia práce so sídlom v Ženeve je špecializovaná agentúra OSN zaoberajúca sa prácou. 

Jej aktivity sú zamerané na podporu príležitostí pre pracujúcich k získaniu slušnej a produktívnej práce v podmienkach mieru, rovnosti, bezpečnosti a ľudskej dôstojnosti.  

Organizácia bola založená 28. júna 1919 na parížskej mierovej konferencii ako autonómna organizácia pričlenená k Spoločnosti národov. Organizácia má 185 členských štátov, najvyšším orgánom je Medzinárodná konferencia, ktorá sa schádza raz za rok v Ženeve. Každú krajinu na nej zastupujú delegáti – zástupcovia vlády, zamestnancov a zamestnávateľov.  

V roku 1969 získala organizácia Nobelovu cenu mieru. Vo funkcii generálneho riaditeľa pôsobí Guy Ryder (Spojené kráľovstvo) 

Podrobné informácie o organizácii 

 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) so sídlom v Ženeve je medzinárodná organizácia systému OSN, pôsobiaca ako koordinačné centrum v otázkach medzinárodného verejného zdravia. WHO bola založená OSN v r. 1948. Jej cieľom je dosiahnutie najvyššej možnej úrovne zdravia pre všetkých ľudí a k jej hlavnému aktuálnemu poslaniu patrí koordinovanie aktivít v boji proti infekčným chorobám ako SARS, malária, AIDS, chrípka typu A/H1N1/. Podrobné informácie o organizácií sa nachádzajú na stránke www.who.int 
 
 

Program OSN proti AIDS (UNAIDS) 

UNAIDS so sídlom v Ženeve je hlavným obhajcom intenzívnej, komplexnej a koordinovanej aktivity svetového spoločenstva v boji s HIV a AIDS. Vo funkcii generálneho riaditeľa UNAIDS pôsobí Michel Sidibé (Mali). Podrobné informácie o organizácií sa nachádzajú na stránke www.unaids.org 
 
 

Globálny fond pre boj proti AIDS, TBC a malárii (GFTAM) 

Globálny fond pre boj proti AIDS, TBC a malárii bol založený s cieľom výrazného navýšenia zdrojov na boj proti najviac devastujúcim chorobám vo svetovom meradle – AIDS, TBC a malárií.