Ďalšie organizácie 

Publikované 18.07.2022

Európske centrum pre jadrový výskum (CERN) 

CERN je jedným z najväčších a najrešpektovanejších svetových centier pre vedecký výskum.  

Hlavnou činnosťou CERNu je fundamentálna fyzika, hľadanie pôvodu vesmíru a jeho zloženia a základov jeho fungovania. V CERNe sa pracuje s najväčšími a najkomplikovanejšími vedeckými nástrojmi na svete s cieľom štúdia hmoty a jej základných častí – fundamentálnych častíc.  

Vedci študujú základné zákonitosti prírody tým, že pozorujú tieto častice počas ich vzájomných kolízií. Nástroje, ktoré sa na tento účel používajú v CERNe sú časticové urýchľovače a detektory. Urýchľovače posiľňujú lúče častíc k vysokým energiám predtým, ako sú nasmerované proti sebe, alebo proti iným cieľom. Detektory pozorujú a zaznamenávajú výsledky týchto kolízií. CERN bol založený v r. 1954 a je lokalizovaný na švajčiarsko-francúzskej hranici pri Ženeve. V tom čase išlo o jeden z prvých spoločných podnikov v Európe. V súčasnosti má CERN 21 členských krajín. SR je plnoprávnym členom CERNu a má tak ako ostané krajiny 1 miesto v najvyššom orgáne organizácie Rade CERN. Viacerí slovenskí fyzici pracujú v CERNe, aj na jednom z najdôležitejších experimentov, ktorým je LHC – Veľký hadrónový urýchľovač. Ministerstvo školstva SR a Slovenská akadémia vied sú najdôležitejšími kontaktnými bodmi spolupráce medzi SR a CERN. Ďalšie informácie sú na stránkach www.cern.ch, www.sav.sk, www.education.gov.sk 

 

Medziparlamentná únia (IPU) 

Medziparlamentná únia združuje parlamenty suverénnych štátov už od roku 1889. Jej cieľom je podporiť parlamenty z celého sveta vo vzájomnej interakcii a rozvoji spolupráce v globálnych otázkach, ako sú odzbrojenie, klimatické zmeny, medzinárodný obchod, rovnosť pohlaví a iné. 
IPU sa snaží prispievať k svetovému mieru a bezpečnosti, podporuje vnútorný politický dialóg a väčšie politické právomoci žien, bráni ľudské práva, rozvíja kritériá a štandardy pre demokratické postupy a podporuje výmenu skúseností a informácií medzi parlamentami z celého sveta. Zhromaždenia IPU sa konajú dvakrát ročne. 

Dnes je členmi IPU 166 národných parlamentov a ústredie sídli v Ženeve. V roku 2002 OSN uznalo IPU za jedinú svetovú organizáciu národných parlamentov a udelila jej status stáleho pozorovateľa.