1. Domov
  2. Medzinárodné organizácie
  3. Humanitárne organizácie

Humanitárne organizácie 

Publikované 18.07.2022

Úrad vysokého komisára pre utečencov (UNHCR) 

Úrad vysokého komisára pre utečencov bol založený 14. decembra 1950 Valným zhromaždením OSN.  

Mandátom úradu je riadenie a koordinovanie medzinárodného úsilia pre ochranu utečencov a riešenie celosvetových problémov utečencov. Cieľom úradu je ochrana práv a bezpečnosti utečencov.  

Úrad vysokého komisára pre utečencov presadzuje právo každého na azyl a nájdenie bezpečného útočiska v inom štáte s možnosťou dobrovoľného návratu do materskej krajiny, lokálnej integrácie, alebo presídlenia v tretej krajine. Počas 50-ročnej existencie úradu pomohol vyše 50 miliónom jednotlivcom. Slovenská republika pravidelne dobrovoľne finančne prispieva do rozpočtu úradu. 
 

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 

Medzinárodná organizácia pre migráciu bola založená v roku 1951 a je vedúcou medzivládnou organizáciou v oblasti migrácie. Úzko spolupracuje s vládnymi, medzivládnymi a mimovládnymi organizáciami a partnermi.  

 

Medzinárodná organizácia pre migráciu má regionálne úrady vo vyše 100 krajinách. Cieľom činnosti organizácie je podpora humánnej a regulovanej migrácie a za týmto účelom poskytuje služby a poradenstvo pre vlády a migrantov. 

 
Organizácia pracuje s cieľom, aby humánna a regulovaná migrácia prebiehala v rámci medzinárodnej spolupráce, vzájomnej pomoci v hľadaní praktických riešení problémov migrácie a poskytovaní humanitárnej pomoci pre migrantov, ktorí ju potrebujú, vrátane utečencov a vnútorne presídlených osôb. 
 
Ústava organizácie obsahuje ustanovenia vytvárajúce väzby medzi migráciou a ekonomickým, sociálnym a kultúrnym rozvojom, berúc do úvahy právo na slobodný pohyb. 
 
V rámci Slovenskej republiky je odborným garantom problematiky migrácie Migračný úrad Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. 
 
Ďalšie informácie sú dostupné na webstránke www.iom.int a www.minv.sk

 

Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) 

 
Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (UN OCHA) je orgán OSN vytvorený v decembri 1991 rezolúciou Valného zhromaždenia OSN 46/182 (najprv v podobe Odboru pre humanitárne záležitosti - DHA, ktorý zároveň nahradil dovtedy existujúci Úrad koordinátora OSN pre pomoc pri katastrofách). Cieľom rezolúcie bolo posilnenie reakčnej kapacity OSN pri výskyte komplexných mimoriadnych situácií a prírodných katastrof. 
 
Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí je kontaktným bodom OSN pre koordináciu humanitárnej pomoci v prípade prírodných katastrof alebo ozbrojených konfliktov. Mandát úradu zahŕňa koordináciu humanitárnej pomoci, plánovanie a podporu humanitárnych záležitostí.  

 

Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí má zastúpenie po celom svete s podporným servisom v New Yorku a Ženeve. Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré poskytujú humanitárnu finančnú pomoc pre pomoc obetiam prírodných katastrof resp. ozbrojených konfliktov. 
 
Ďalšie informácie sú dostupné na webstránkach http://ochaonline.un.org, www.reliefweb.org

 

Medzinárodný výbor Červeného kríža (ICRC) 

Medzinárodný výbor Červeného kríža (ICRC) je nestranná, neutrálna a nezávislá organizácia, ktorá vznikla v roku 1863 s cieľom poskytovať humanitárnu pomoc, ochranu životov a dôstojnosti obetí vojen a ozbrojených konfliktov a podporovať dodržiavanie princípov na ochranu obetí vojny.  

Medzinárodný výbor Červeného kríža takisto usiluje o prevenciu prostredníctvom podpory a posilňovania dodržiavania zásad medzinárodného humanitárneho práva a všeobecných humanitárnych princípov. ICRC. 

Medzinárodný výbor Červeného kríža sídli v Ženeve a predstavuje jednu z najstarších kontinuálne fungujúcich medzinárodných organizácií na svete. Svoj mandát ICRC odvodzuje od Ženevských dohovorov z roku 1949. Medzinárodný výbor Červeného kríža svoju činnosť financuje prevažne z dobrovoľných príspevkov od vlád, resp. národných spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca, s ktorými je voľne združený v rámci Medzinárodného hnutia Červeného kríža a Červeného polmesiaca. 
 

 

Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC) 

Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca (založená v roku 1919) je organizáciou zastrešujúcou národné asociácie Červeného kríža a Červeného polmesiaca, vďaka čomu vytvára najrozsiahlejšiu sieť humanitárnej pomoci na svete. Slovenský červený kríž je takisto členom IFRC. 

 
Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca funguje predovšetkým prostredníctvom národných asociácií Červeného kríža a Červeného polmesiaca na báze dobrovoľníctva, pričom cieľom jej aktivít je napomáhať lokálnym komunitám pri zmierňovaní ľudského utrpenia. IFRC sa sústreďuje najmä na jednotlivcov na okraji spoločnosti, ktorí sú buď obeťami prírodných katastrof alebo ekonomických, spoločenských alebo zdravotných kríz. 
IFRC účinkuje predovšetkým ako organizácia prvej záchrany, ktorá v ďalšom slede posilňuje kapacity národných asociácií. 

 
Sekretariát federácie sa nachádza v Ženeve, pričom federácia je globálne zastúpená prostredníctvom vyše 60 delegatúr vo svete. Úlohou sekretariátu feerácie je koordinácia a mobilizácia záchranných činností v medzinárodnom meradle, podpora spolupráce národných asociácií a zastupovanie ich záujmov na medzinárodnom poli.