Kultúrna diplomacia

Kultúrna diplomacia

Aktualizované 24.09.2022
24.09.2022
popis zmien
Publikované 23.06.2022

Kultúrna diplomacia je neoddeliteľnou súčasťou zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky a je jedným z nástrojov presadzovania záujmov štátu. V porovnaní s klasickou diplomaciou je jej špecifickým atribútom zameranie sa na komunikáciu so zahraničnou verejnosťou prostredníctvom kultúry a umenia s cieľom napomáhať pozitívnemu vnímaniu Slovenska, a tak prispievať k rozvoju jeho atraktivity a dôveryhodnosti vo svete. 

Čo je kultúrna diplomacia


Magazín Art.Ex
Predstavujeme magazín Art.Ex zameraný na prezentáciu slovenského umenia v zahraničí a kultúrnu diplomaciu. Art.Ex prináša správy o úspešných umeleckých projektoch, ktoré Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR organizuje v zahraničí.
BACKGROUND COLOR:
#003078
FONT COLOR:
#FFFFFF
LINK COLOR:
#FFFFFF

Aktuálne

Prezentáciou Zápisníka výstavy V znamení slobody, ktorá sa uskutočnila 23. novembra 2023 vo výstavných priestoroch Sály Ketty La Rocca v MAD Murate Art District vo Florenci, vyvrcholil ročný projekt rímskeho klastra EUNIC, ktorého ústrednou myšlienkou bola súčasná mládež a jej vzťah k základným ľudským právam a hodnotám zakotvených v európskom spoločenstve. Zámerom samotného projektu „V znamení slobody. Zaberám malý priestor vo svete, ale nemám ho ohraničený!“ boli dve výstavy v Ríme a vo Florencii s umeleckými dielami reflektujúcimi úvahy o slobode videnej z priestoru, ktorý ju obmedzuje.

28.11.2023

V pražskom Divadle Hybernia sa v spolupráci so Slovenským inštitútom v Prahe v pondelok 27. novembra 2023 uskutočnilo jediné uvedenie projektu Jánošík za účasti desiatok osobností slovenského a českého kultúrneho a spoločenského života.

24.11.2023

V prestížnych priestoroch FUGA (Budapeštianske centrum architektúry) v centre Budapešti sa 26. novembra 2023 koná finisáž medzinárodnej výstavy zvukových objektov „Dizajn bez hraníc – Reflexie“. Výstava prebiehala od 15. októbra 2023 a bola súčasťou spomienkového výročia Budapešť 150, Ligetiho storočnice a Budapeštianskeho týždňa dizajnu - Budapest Design Week.

24.11.2023

Pri príležitosti štátnej recepcie Slovenskej republiky v Teheráne otvoril veľvyslanec Ladislav Ballek, 23. novembra 2023, výstavu diel renomovaného slovenského umelca Karola Felixa.


Slovenské inštitúty

Kultúra a umenie sú jedným z mimoriadne dôležitých nástrojov presadzovania zahranično-politických cieľov, budovania imidžu krajiny a podpory brandingu Slovenska v zahraničí. Pre kultúrnu diplomaciu Slovenska sú veľkým prínosom aktivity kultúrnych inštitútov v 9 významných kultúrnych mestách: Berlín, Budapešť, Jeruzalem, Moskva, Paríž, Praha, Rím, Varšava a Viedeň.
 
Slovenské inštitúty tvoria inštitucionálny základ prezentácie slovenského umenia a kultúry v krajinách svojho pôsobenia. Širokým spektrom svojich aktivít predstavujú zahraničnej verejnosti na pravidelnej báze najkvalitnejšie ukážky slovenského umenia a kultúry a prispievajú tak k pozitívnemu obrazu Slovenska, ako malej krajiny s veľkým kultúrnym bohatstvom a históriou.


Back To Top