Kultúrna diplomacia

Kultúrna diplomacia

Aktualizované 24.09.2022
24.09.2022
popis zmien
Publikované 23.06.2022

Kultúrna diplomacia je neoddeliteľnou súčasťou zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky a je jedným z nástrojov presadzovania záujmov štátu. V porovnaní s klasickou diplomaciou je jej špecifickým atribútom zameranie sa na komunikáciu so zahraničnou verejnosťou prostredníctvom kultúry a umenia s cieľom napomáhať pozitívnemu vnímaniu Slovenska, a tak prispievať k rozvoju jeho atraktivity a dôveryhodnosti vo svete. 

Čo je kultúrna diplomacia


Magazín Art.Ex
Predstavujeme magazín Art.Ex zameraný na prezentáciu slovenského umenia v zahraničí a kultúrnu diplomaciu. Art.Ex prináša správy o úspešných umeleckých projektoch, ktoré Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR organizuje v zahraničí.
BACKGROUND COLOR:
#003078
FONT COLOR:
#FFFFFF
LINK COLOR:
#FFFFFF

Aktuálne

Rodové otázky v multikultúrnej spoločnosti boli témou spoločného podujatia Stredoeurópskej kultúrnej platformy na Cyperskej univerzite v Nikózii.

06.06.2023

V rámci pravidelných poludňajších koncertov sa 6. júna 2023 na Slovenskom inštitúte vo Viedni predstavili víťazi 14. ročníka Medzinárodnej interpretačnej súťaže „Hudobná jar v Rajci 2023“.

06.06.2023

V rámci prebiehajúceho slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke otvorili 3.júna veľvyslanci Slovenska, Poľska, Česka a Maďarska spoločnú výstavu ilustrácií detských kníh v spolupráci s Bibianou, medzinárodným domom umenia pre deti a verejnou knižnicou v Káhire.

05.06.2023

Prestížna milánska Akadémia kostýmu a módy v pondelok 5. júna 2023 spúšťa módny rezidenčný program pre mladých tvorcov z krajín Vyšehradskej štvorky, ktorého cieľom je vytvárať nové príležitosti pre ich tvorbu a ďalšiu kariéru. Slovensko bude zastupovať módny dizajnér Martin Hrča. Výber uchádzačov programu, ktorý sa bude realizovať v mesiacoch jún a júl, uskutočnila priamo Akadémia kostýmu a módy.


Slovenské inštitúty

Kultúra a umenie sú jedným z mimoriadne dôležitých nástrojov presadzovania zahranično-politických cieľov, budovania imidžu krajiny a podpory brandingu Slovenska v zahraničí. Pre kultúrnu diplomaciu Slovenska sú veľkým prínosom aktivity kultúrnych inštitútov v 9 významných kultúrnych mestách: Berlín, Budapešť, Jeruzalem, Moskva, Paríž, Praha, Rím, Varšava a Viedeň.
 
Slovenské inštitúty tvoria inštitucionálny základ prezentácie slovenského umenia a kultúry v krajinách svojho pôsobenia. Širokým spektrom svojich aktivít predstavujú zahraničnej verejnosti na pravidelnej báze najkvalitnejšie ukážky slovenského umenia a kultúry a prispievajú tak k pozitívnemu obrazu Slovenska, ako malej krajiny s veľkým kultúrnym bohatstvom a históriou.


Back To Top