1. Domov
  2. Veľvyslanectvá
  3. Aktuality z veľvyslanectiev

Aktuality z veľvyslanectiev

Veľvyslanec Branislav Pavlovič odovzdal v utorok 21. marca 2023 poverovacie listiny do rúk prezidenta Lotyšska Egilsa Levitsa. Oficiálne sa tak ujal funkcie mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Slovenskej republiky v Lotyšskej republike.

Slovenský inštitút v Ríme v spolupráci s Lektorátom slovenského jazyky rímskej univerzity La Sapienza a Slovenským literárnym centrom pripravil 20. marca 2023 stretnutie so spisovateľkou Katarínou Kucbelovou.

Slovenská republika darovala Egyptu vyše 285-tisíc dávok bivalentnej vakcíny Comirnaty Original/Omicron prostredníctvom mechanizmu COVAX/GAVI.

Prezident Fínskej republiky Sauli Niinisto udelil veľvyslancovi SR v Portugalsku Tiborovi Králikovi vysoké štátne vyznamenanie „Rad fínskeho leva 1. triedy“ za významné zásluhy v rozvoji fínsko-slovenských dvojstranných vzťahov počas jeho pôsobenia vo funkcii veľvyslanca SR vo Fínsku v rokoch 2014 - 2018.

Marec je v Berlíne silne previazaný s európskym mesiacom fotografie a pri tejto príležitosti pripravil Slovenský inštitút výstavu fotografií Andreja Reisera. V kurátorskom zastrešení Mariána Pauera predstavuje výstava s názvom „Ja, Andrej Reiser – Pražský album 2014 – 2022“ autorove diela, ktoré verejnosť ešte nikdy nikde nemala možnosť vidieť.

Uvedením filmu Viktora Kubala Zbojník Jurko vo štvrtok 16. marca 2023 v Slovenskom inštitúte vo Varšave pokračovala tohtoročná časť dlhodobej prehliadky slovenských filmov.

V súvislosti s pripravovaným dokumentárnym 5-dielnym seriálom o slovenskom rodákovi, architektovi Ladislavovi Hudecovi navštívila 10. marca 2023 režisérka čínskeho televízneho kanálu Chen Generálny konzulát SR v Šanghaji.

V sugestívnych výstavných priestoroch Nadácie Morra Greco v Neapole bola vo štvrtok 9. marca 2023 za účasti riaditeľa Slovenského inštitútu v Ríme Petra Feranca a významných predstaviteľov slovenskej a talianskej výtvarníckej obce otvorená výstava „Blind Spot“ slovenských výtvarníkov Petry Feriancovej a Jaroslava Kyšu.

Na zložitú problematiku Európskej únie týkajúcej sa sankcionovania korupcie v tretích krajinách bol 9. marca 2023 zameraný pracovný rozhovor veľvyslanca SR v Španielsku Juraja Tomagu s koordinátorom medzinárodnej sankčnej politiky Ministerstva zahraničných vecí, Európskej únie a spolupráce Španielska Manuelom Aceretom.

Vedúci Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Taipei Bruno Hromý vo štvrtok (9. marca 2023) navštívil Národnú taiwanskú univerzitu v Taipei, aby študentom priblížil 30 rokov moderného Slovenska.

V priestoroch Štátneho vydavateľského inštitútu (ŠVI) vo Varšave sa 9. marca 2023 uskutočnila prezentácia poľských prekladov poetickej tvorby Štefana Strážaya a Jana Skácela.

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Podgorici zorganizoval 28. februára 2023 druhé zo série spoločenských a kultúrnych podujatí pri príležitosti osláv 30. výročia nezávislosti Slovenskej republiky.

Veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Kenskej republike Katarína Žuffa Leligdonová odovzdala v utorok 28. februára 2023 v Dodoma poverovacie listiny do rúk prezidentky Tanzánijskej zjednotenej republiky Samie Suluhu Hassan a oficiálne sa ujala funkcie mimoriadnej a splnomocnenej veľvyslankyne SR v Tanzánii.

Slovensko vypravilo 1. marca 2023 do libanonského Bejrútu vládny špeciál so zásielkou humanitárnej pomoci v objeme takmer 6 ton. Tá pomôže ľuďom v Sýrii zmierniť následky ničivého zemetrasenia, ktoré začiatkom februára zasiahlo krajinu.

Slovenský inštitút vo Viedni sa dlhodobo snaží spropagovať prešporského rodáka a jedného s najvýznamnejších hudobných skladateľov Johanna Nepomuka Hummela rakúskemu publiku, napríklad v rámci každoročných podujatí Hummel-fest. So sprievodkyňou Zuzanou Godárovou, ktorá sa špecializuje na hudobné zájazdy po Bratislave a Viedni, zorganizoval 28. februára 2023 hudobno-slovné podujatie „Johannes Nepomuk Hummel a Bratislava“.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR víta politickú dohodu o implementácii tzv. severoírskeho protokolu dosiahnutú v pondelok, 27. februára 2023, vo Windsore medzi predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen a britským premiérom Rishi Sunakom.

Veľvyslanec SR v Španielsku Juraj Tomaga navštívil 23. februára Satelitné centrum Európskej únie (SatCen) v Torrejón de Ardoz (predmestie Madridu), kde sa mal možnosť oboznámiť s fungovaním tejto agentúry spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ a nahliadnuť do práce centra, poskytujúceho informácie a služby, ktoré sú založené na využívaní vesmírnych aktív a sprievodných údajov vrátane satelitných a leteckých snímok.

Veľvyslankyňa SR v Nairobi Katarína Žuffa Leligdonová a generálna riaditeľka sekcie hospodárskej a rozvojovej spolupráce Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Lucia Kišš sa zúčastnili na Európskych podnikateľských fórach, ktoré sa minulý týždeň uskutočnili v Nairobi (21. – 22. februára 2023) a v Dar es Salaam (23. – 24. februára 2023).

Na Zastupiteľskom úrade vo Washingtone sa v piatok 24. februára 2023 vo večerných hodinách uskutočnil hudobný koncert slovenskej jazzovej speváčky Ester Wiesnerovej v rámci jej debutového albumu „Blue Journal“ (Modrý zápisník).

V priestoroch najväčšieho obchodného centra v známom chorvátskom prímorskom meste Zadar otvoril vo štvrtok 23. februára 2023 veľvyslanec Slovenskej republiky v Chorvátskej republike Peter Susko spolu s honorárnym konzulom Slovenskej republiky pre oblasť južnej Dalmácie Goranom Morovićom výstavu s názvom Slovensko – krajina inovácií.

Projekciou filmu Dušana Hanáka Obrazy starého sveta v Kine za rohom v Rzeszowe (23. februára 2023) pokračoval dlhodobý projekt, prezentujúci slovenskú kinematografiu v sídle Podkarpatského vojvodstva.

Slovensko pokračuje v poskytovaní pomoci ľuďom v oblastiach, ktoré začiatkom februára zasiahla séria ničivých zemetrasení. V stredu 22. februára 2023 zaslalo finančný príspevok vo výške 37-tisíc eur na pomoc ľuďom v Sýrii, ktorú bude na mieste poskytovať mimovládna organizácia Development for Life and Peace Association, partnerská organizácia Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

Posilnenie spolupráce medzi ministerstvami obrany Slovenska a Španielska v rôznych oblastiach, účasť delegácie slovenského rezortu obrany na Medzinárodnom veľtrhu obrany a bezpečnosti (FEINDEF, 17.- 19. mája 2023 v Madride) a možná účasť španielskych letcov na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2023 (2.-3. septembra 2023 v Kuchyni), či priority predsedníctva Španielska v Európskej rade v druhom polroku 2023 boli hlavnými témami rozhovoru veľvyslanca SR v Madride Juraja Tomagu s generálnym riaditeľom Sekcie obrannej politiky španielskeho rezortu obrany generálporučíkom Fernandom López del Pozom.

Pri príležitosti 73. ročníka medzinárodného filmového festivalu Berlinale ponúkol Slovenský inštitút v Berlíne špeciálnu filmovú projekciu. V pondelok 20. februára mali diváci možnosť vidieť film Čierne na bielom koni v priestoroch slovenského veľvyslanectva a inštitútu za účasti režiséra Rastislava Boroša.

Odovzdaním kabinetného listu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR do rúk generálneho tajomníka Svetovej organizácie turizmu (UNWTO) Zuraba Pololikashviliho sa veľvyslanec Juraj Tomaga ujal vo štvrtok 16. februára 2023 v Madride oficiálne funkcie stáleho predstaviteľa SR pri UNWTO. Veľvyslanec J. Tomaga počas prijatia u generálneho tajomníka tejto významnej organizácie informoval o 30. výročí členstva SR v organizácii a zdôraznil, že Slovensko odvtedy pracuje na posilňovaní vzťahu ako spoľahlivý partner a člen UNWTO.

Symbolický šek v hodnote viac ako 6,2 milióna eur odovzdal 17. februára 2023 veľvyslanec Slovenskej republiky v Belehrade Fedor Rosocha predsedníčke vlády Srbskej republiky Ane Brnabić.

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Abuji Tomáš Felix odovzdal 14. februára 2023 v N’Djamena (Čad) poverovacie listiny prezidentovi Čadskej republiky Mahamat Idriss Deby Itnovi.

Z iniciatívy Veľvyslanectva SR v Nikózii od júna 2022 s približne 4-mesačnou periodicitou, od októbra 2022 aj s účasťou slovenského kontingentu v mierovej misii UNFICYP na Cypre (SLOVCON), sa koná podujatie Slovenská kvapka na Cypre.

Ďalší diel prezentačnej série „Prechádzky Slovenskom – Poklady strednej Európy“ s kunsthistorikom Mgr. Petrom Kresánkom, ktorej cieľom je predstaviť aj tie najdetailnejšie osobitosti zo všetkých regiónov Slovenska, sa na Slovenskom inštitúte vo Viedni uskutočnil 14. februára 2023.

V Havane sa od 22. do 29. januára 2023 konal 8. ročník prestížneho džezového festivalu JAZZ PLAZA. Festival sa svojou kvalitou zaraďuje medzi popredné svetové džezové festivaly.

Príprava summitu EÚ a Spoločenstva latinskoamerických a karibských štátov (CELAC) a aktuálne vzťahy Španielska s Latinskou Amerikou boli hlavnými témami rozhovoru veľvyslanca SR v Madride Juraja Tomagu s generálnym riaditeľom Sekcie pre Iberoameriku a Karibik španielskeho rezortu zahraničia Enriquem Yturriagom Saldanhom, ktorý sa konal 10. februára 2023.

Z iniciatívy slovenského kontingentu v mierovej misii UNFICYP na Cypre (SLOVCON), ku ktorej sa pripojilo Veľvyslanectvo SR v Nikózii a Ústredie ekumenickej a pastoračnej služby ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR, sa uskutočnila zbierka v prospech cyperských detí bez rodičov či trpiacich závažným ochorením. Vyzbieraná suma vo výške 2-tisíc eur bola rozdelená medzi príjemcov z grécko-cyperskej a turecko-cyperskej komunity.

Pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky sa v reprezentačných priestoroch Veľvyslanectva SR v Kodani uskutočnili slávnostné koncerty slovenského barokového zoskupenia „Le nuove musiche“ pod názvom „Hudobné kleNoty“.

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Dillí Róbert Maxián 3. februára 2023 rokoval s ministrom zahraničných vecí Srí Lanky Alim Sabrihim.

V galérii Pod nebom v Ciechocinku (kúpeľné mesto v Kujawsko-pomoranskom vojvodstve) sa v piatok 3. februára 2023 uskutočnila vernisáž výstavy fotografií bratov Mateja a Adama Kováčovcov.

Možnosti bilaterálnej spolupráce v oblasti projektov rozvojovej pomoci na Ukrajine a v Moldavsku boli témou pracovného stretnutia veľvyslanca SR v Madride Juraja Tomagu s riaditeľom španielskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu AECID Antónom Leisom García, ktoré sa konalo 6. februára 2023.

Pri príležitosti odovzdania poverovacích listín do rúk španielskeho kráľa Filipa VI. usporiadal 30. januára 2023 slovenský veľvyslanec v Španielsku Juraj Tomaga spoločenské podujatie, na ktoré boli pozvaní zástupcovia Ministerstva zahraničných vecí Španielska, ekonomických kruhov, diplomatického zboru, médií a slovenských honorárnych konzulov v Španielsku a priateľov Slovenska.

Pod záštitou talianskeho veľvyslanectva v Prahe, Talianskeho kultúrneho inštitútu v Prahe a Slovenského inštitútu v Prahe sa 2. februára 2023 konala prezentácia publikácie o Alexandrovi Dubčekovi, ktorá vznikla pri príležitosti 55. výročia Pražskej jari a nedávneho 30. výročia úmrtia jej medzinárodne uznávaného symbolu.

Pri príležitosti 30. výročia vzniku SR a nadviazania diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a Talianskom sa v utorok 31. januára 2023 v priestoroch prestížneho rímskeho Auditória - Parku hudby uskutočnil slávnostný koncert Všetko najlepšie Slovensko- Auguri Slovacchia, zorganizovaný slovenským veľvyslanectvom v Taliansku a Slovenským inštitútom v Ríme.

Róbert Maxián, veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Dillí, odovzdal 2. februára 2023 poverovacie listiny do rúk prezidenta Srí Lanky Ranila Vikramasingheho.

Predsedníčka Zmiešanej komisie Kongresu poslancov a Senátu pre záležitosti EÚ Susana Sumelzo Jordán prijala 1. februára 2023 slovenského veľvyslanca v Madride Juraja Tomagu.

Slovenský inštitút v Paríži zorganizoval 30. januára 2023 v rámci druhého ročníka hudobného cyklu Európskej únie v spolupráci s Francúzskou národnou knižnicou koncert vážnej hudby popredného slovenského gitarového dua Martina a Radky Krajčových.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu zorganizovalo mesto Huesca, miestne vedenie autonómneho spoločenstva Aragónska a Európsky inštitút pre štúdium holokaustu a totalitných režimov (IECHT - Instituto Europeo para el conocimiento del Holocausto y los totalitarismo) medzinárodné fórum, na ktorom sa 27. a 28. januára 2023 zúčastnil veľvyslanec SR v Španielsku Juraj Tomaga.

Stály predstaviteľ SR pri OSN v New Yorku, veľvyslanec Michal Mlynár s manželkou Andreou a námestníčka generálneho tajomníka OSN pre globálnu komunikáciu Melissa Flemingová, otvorili v utorok 24. januára 2023 podvečer na pôde OSN v New Yorku výstavu pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky a vstupu SR do OSN pod názvom „Successful Launch of Mission Slovakia“.

Pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky a 30. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a Arménskou republikou sa v Jerevane sa 25. januára 2023 uskutočnilo otvorenie dvoch výstav.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire usporiadalo 23. januára 2023 recepciu pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky.

Tradičný novoročný koncert v nádherných historických priestoroch Hofburgkapelle, ktorým slovenské veľvyslanectvo a kultúrny inštitút vo Viedni každý rok otvárajú kultúrnu sezónu, sa tentoraz niesol v znamení osláv 30. výročia vzniku Slovenskej republiky. Rakúske publikum malo možnosť si priamo v areáli viedenského Hofburgu 24. januára 2023 vychutnať koncert Speváckeho zboru slovenských učiteľov. Majestátne hymnické piesne, v rámci ktorých zazneli aj diela významných slovenských skladateľov Jána Levoslava Bellu, Mikuláša Moyzesa, Eugena Suchoňa a Ondreja Francisciho boli vhodnou kulisou pre toto významné podujatie. Na úvod podujatia bola slávnostná čaša vína.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Španielskom kráľovstve Juraj Tomaga odovzdal 23. januára 2023 poverovacie listiny do rúk španielskeho kráľa Filipa VI.

V rámci osláv 30. výročia vstupu SR do OSN usporiadal 20. januára 2023 stály predstaviteľ SR pri OSN v New Yorku, veľvyslanec Michal Mlynár v spolupráci so Slovensko-americkým kultúrnym strediskom (S-ACC) a miestnym odborom Živeny neformálnu diskusiu („fireside chat“) pre Slovákov žijúcich v USA pod názvom „Slovensko v OSN včera a dnes“.

Stály predstaviteľ SR pri OSN v New Yorku, veľvyslanec Michal Mlynár s manželkou Andreou usporiadali dňa 19. januára 2023 slávnostný galavečer pri príležitosti 30. výročia vstupu SR do OSN.

V českom Paris Prague Jazz Club v Paríži v piatok 20. januára 2023 vďaka Slovenskému inštitútu v Paríži zaznel džezový koncert slovenského multižánrového hudobníka Marcela Palondera a českého klaviristu Miloša Kunca. Počas večera odzneli najznámejšie skladby svetovej džezovej scény v jedinečnom prevedení medzinárodného hudobného dua.

Riešenie energetickej krízy, priority španielskeho predsedníctva v Rade EÚ a spolupráca so SR boli 18. januára 2023 témou rokovania veľvyslanca SR v Španielsku Juraja Tomagu so štátnou tajomníčkou pre energetiku Sarou Aagesen Muñoz.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa v utorok 17. januára 2023 uskutočnila prednáška doc. Gabriely Olchowej, PhD., pod názvom Obraz Slovenska a Slovákov v Poľsku.

Jubilejná výstava „Naivná maľba slovenskej menšiny v Srbsku“ pochádza zo zbierky Nadácie a Galérie Babka Kovačica. Vernisáž výstavy sa na Slovenskom inštitúte vo Viedni uskutočnila 19. januára, presne k 220. výročiu založenia Kovačice.

V osloskej katedrále sa 19. januára 2023 uskutočnil koncert k 30. výročiu vzniku Slovenskej republiky.

Prezentácia nedávno publikovanej knihy Posledné lietadlo z Kábulu. Kronika jednej neuskutočniteľnej misie z pera veľvyslanca Stefana Pontecorva, ktorá sa konala na pôde Veľvyslanectva Slovenskej republiky a Slovenského inštitútu v Ríme 18. januára 2023, sa stretla so živým záujmom publika.

Hlavnými témami stretnutia veľvyslanca Juraja Tomagu s generálnou riaditeľkou Sekcie ekonomickej diplomacie MZV Španielska Anou Esmeraldou Martínez Sáez 16. januára 2023 boli nedávna pracovná návšteva ministerky priemyslu, obchodu a cestovného ruchu Španielska Maríe Reyes Maroto, možnosť kooperácie v oblasti rozvojovej spolupráce, ale aj kandidatúra španielskeho mesta Málaga na EXPO 2027.

Veľvyslanec SR v Spojenom kráľovstve Róbert Ondrejcsák odovzdal 17. januára 2023 v prestížnej British Library kolekciu devätnástich prekladov diel Williama Shakespeara, ktoré počas troch dekád preložil slovenský básnik, prozaik, dramatik a prekladateľ Ľubomír Feldek. Séria prekladov obohatí v British Library zbierky východnej a juhovýchodnej Európy.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rige oslávilo okrúhle výročie vzniku Slovenska a nadviazania diplomatických stykov s Litvou dvoma podujatiami v hlavnom meste Vilnius.

1 / 79