1. Domov
  2. Veľvyslanectvá
  3. Aktuality z veľvyslanectiev

Aktuality z veľvyslanectiev

V stredu 17. apríla 2024 sa v Slovenskom inštitúte v Prahe uskutočnila v rámci Roku slovenskej literatúry a tanečného umenia prezentácia publikácie Jaroslav Hašek a Slovensko alebo Ako chutí ovca v žinčici.

Na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky podpísal 17. apríla 2024 šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár s prezidentom Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Antonom Siekelom Vykonávací protokol k Memorandu o spolupráci medzi Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a SOŠV. Partneri sa tak symbolicky 100 dní pred začiatkom Hier XXXIII. olympiády v Paríži, ktoré sa budú konať od 26. júla do 11. augusta 2024, dohodli na aktívnej spolupráci.

V piatok 12. apríla 2024 vo večerných hodinách krajiny Vyšehradskej štvorky v Záhrebe oslávili svoje výročia vstupu do Aliancie, a to 25 rokov Česka, Maďarska, Poľska a v prípade Slovenska 20 rokov. Súčasne si pripomenuli 75. výročie vzniku Organizácie Severoatlantickej zmluvy.

Slovenský operný spevák Štefan Margita zavítal 10. apríla 2024 do Viedne. V spolupráci so Slovenským inštitútom vo Viedni sa v priestoroch českého veľvyslanectva konala talk show a koncert tohto známeho operného speváka, ktorého hudobne sprevádzala slovenská klaviristka Petra Hollaender-Pogády, dlhodobo pôsobiaca v Rakúsku. Talk show moderoval redaktor Joža Kolář.

V utorok 9. apríla 2024 pripravil Slovenský inštitút v Paríži odbornú hudobnú prednášku venovanú starej hudbe zo Slovenska s muzikologičkou PhDr. Vierou Polakovičovou, PhD., dlhoročnou diplomatkou a bývalou riaditeľkou Slovenského inštitútu v Paríži.

Veľvyslanectvo SR v Helsinkách, spoločne s veľvyslanectvami Bulharska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Rumunska a Slovinska, si 20. výročie svojho vstupu do NATO pripomenuli zorganizovaním bezpečnostno-politického seminára na tému „Politika otvorených dverí NATO: Pred 20 rokmi, dnes a zajtra“. Seminár sa konal 10. apríla 2024 na pôde fínskeho parlamentu. Na organizácii sa okrem vyššie spomínaných veľvyslanectiev spolupodieľali Fínsky inštitút medzinárodných vzťahov, fínsky parlament a Atlantická rada so sídlom v Helsinkách.

V pondelok 8. apríla 2024 sa v priestoroch Maison de France uskutočnila v Berlíne projekcia koprodukčného česko-slovensko-ukrajinského filmu Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka Svetloplachosť. Premietanie bolo súčasťou série dokumentárnych pondelkov, ktoré spoluorganizuje platforma kultúrnych inštitútov EUNIC.

V spolupráci so Slovenským inštitútom v Ríme bola 4. apríla 2024 v rímskej súkromnej galérii Curva Pura otvorená samostatná výstava slovenskej vizuálnej umelkyne Helen TÓTH. Výstava s názvom „Among these trees is my hiding spot“, pod kurátorským vedením Nicoletta PROVENZANO a Vittoria BELTRAMIHO, je zameraná na v súčasnosti horúcu tému v celospoločenskom kontexte, akou je príroda, životné prostredie a potreba ochrany ekosystému.

Veľvyslanectvo SR v Dillí bolo 6. apríla 2024 súčasťou výročného Medzinárodného charitatívneho galavečera, ktorý už tradične organizuje DCWA (Delhi Commonwealth Women’s Association) a diplomatická komunita v Dillí. Súčasťou podujatia, bola aj módna prehliadka a predaj exkluzívneho ošatenia indickej módnej návrhárky Kavita Bhartia a srílanskej módnej dizajnérky Sarita Rajandran, ktorých modely predviedli manželky veľvyslancov v Indii.

Veľvyslanectvo SR v Bukurešti podporilo 17. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov "One World Romania”, ktorý prezentuje ocenené filmy, zamerané na ľudské práva a sociálne otázky.

Slovenský inštitút v Budapešti v spolupráci s Českým centrom, Rakúskym kultúrnym fórom a Goethe inštitútom zorganizoval 4. apríla 2024 v Akvárium klube v centre Budapešti podujatie Dunaj Poetry Slam. Slam Poetry predstavuje jedinečný moderný žáner performatívnej poézie a teší sa veľkej obľube najmä v kruhu mladej generácie.

V utorok 26. marca 2024 odovzdal veľvyslanec Slovenskej republiky Tomáš Felix v Abuji kabinetný list predsedovi Komisie ECOWAS Omarovi Alieu Tourayovi, ktorým oficiálne potvrdil akreditáciu pri najvýznamnejšej regionálnej organizácii v západnej Afrike ECOWAS (Economic Community of West African States - Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov).

Stála predstaviteľka Slovenskej republiky pri Rade Európy v Štrasburgu Oksana Tomová otvorila 26. marca 2023 v prítomnosti generálnej tajomníčky Marije Pejčinovićovej Burićovej výstavu BIENÁLE ILUSTRÁCIÍ BRATISLAVA 2023, zástupkyne primátorky mesta Štrasburg Veronique Bertholleovej a súčasne hovorkyne pre mládež Kongresu miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy. 

Slovenský inštitút v Prahe sa aj tento rok zapojil do celoeurópskeho podujatia Noc divadiel, ktorého dvanásty ročník sa v Českej republike uskutočnil v sobotu 23. marca 2024.

Katarína Žuffa Leligdonová, mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Slovenskej republiky so sídlom v Nairobi, odovzdala v Jube 20. marca 2024 poverovacie listiny do rúk prezidenta Južného Sudánu Salva Kiire.

Slovenský inštitút v Paríži v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom vo Francúzsku usporiadal v stredu 20. marca 2024 v historickom parížskom kine Le Champo, ktoré je obľúbeným miestom dôležitých postáv francúzskej kinematografie, premietanie slovenského hudobného dokumentárnemu filmu Peter Dvorský. Na filmovom večere sa osobne zúčastnil maestro Peter Dvorský a režisérka filmu Iveta Malachovská.

Veľvyslanec Slovenskej republiky vo Fínsku Dušan Krištofík privítal 19. marca 2024 na Veľvyslanectve SR v Helsinkách poslancov fínskej Parlamentnej skupiny priateľstva so Slovenskou republikou.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Varšave predstavilo 19. marca 2024 študentom Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave najdôležitejšie ekonomické a politické aspekty Poľskej republiky. Online prednáška bola súčasťou kurzu „Atribúty podnikania v zahraničnej praxi“, ktorý je organizovaný v rámci bilaterálneho kontraktu medzi Ekonomickou univerzitou v Bratislave a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Cieľom kurzu je oboznámiť študentov so špecifikami vytvárania podmienok pre podnikanie v zahraničí, a to prostredníctvom interakcie so zastupiteľskými úradmi Slovenskej republiky vo vybraných krajinách.

V stredu 20. marca 2024 sa v Slovenskom inštitúte v Prahe uskutočnilo stretnutie s minuloročnou víťazkou prestížnej slovenskej literárnej ceny Anasoft litera Soňou Urikovou. Do Prahy prišla v rámci celoročného literárneho cyklu s názvom Fokus na súčasnú slovenskú literatúru. Podujatie sa konalo tiež v pri príležitosti Mesiaca knihy a rámci Roku slovenskej literatúry a tanečného umenia 2024.

V priestoroch Slovenského inštitútu vo Varšave sa 20. marca 2024 uskutočnila prednáška prof. Miroslawa Szumila z Univerzity Márie Curie-Sklodowskej v Lubline, dlhoročného pracovníka Inštitútu pamäti národa Poľska, pod názvom Pomoc katolíckej cirkvi v Poľsku veriacim na Slovensku v období komunizmu.

Na pôde rímskej Univerzity La Sapienza pod vedením Zuzany Nemčíkovej, lektorky slovenského jazyka Katedry českého a slovenského jazyka, sa 19. marca 2024 konalo stretnutie so slovenskou poetkou a prekladateľkou Máriou Ferenčuhovou.

Slovenský inštitút vo Viedni pravidelne zaraďuje podujatia zamerané na prezentáciu slovenských literárnych diel a podporu slovenských autorov do svojho programu. Tentokrát dal Slovenský inštitút priestor spisovateľke Vande Rozenbergovej, ktorá na prezentáciu svoje knihy pricestovala z neďalekého Kremsu. V tomto historickom mestečku sídli Literárny dom Dolného Rakúska, v ktorom spisovateľka produktívne trávi rezidenčný pobyt počas celého mesiaca marec. Ide o súčasť pravidelného slovensko-rakúskeho výmenného programu pre autorov „AIR-Artist in Residence“, ktoré usporadúvajú Literaturhaus NÖ a Slovenské literárne centrum.

Hlavnou témou rozhovorov generála Daniela Zmeka so španielskymi partnermi bola čoraz intenzívnejšia spolupráca medzi ozbrojenými silami oboch krajín.

V sobotu 16. marca 2024 v priestoroch Múzea Rocca di Dozza, v stredovekej hradnej pevnosti rezidenčného umeleckého mestečka Dozza medzi talianskou Bolognou a Imolou, sa konala vernisáž výstavy obrazov slovenského výtvarníka Róberta HROMCA s názvom „Rebirth“.

V Národnom parku Orhei sa 15. marca 2024 uskutočnil historicky 1. ročník Lesníckych dní v Moldavsku v rámci SlovakAid projektu „Transfer lesníckych poznatkov a zvyšovania povedomia o udržateľnom využívaní prírodných zdrojov“.

V priestoroch Inštitútu západnej a južnej slavistiky Varšavskej univerzity (VU) sa 15. marca 2024 uskutočnila vernisáž výstavy Theatre.sk. Prehľadná dokumentačná výstava, pripravená Divadelným ústavom v Bratislave, predstavuje významné osobnosti a udalosti, ktoré formovali národnú kultúrnu identitu slovenského divadla. Predstavuje aj významné divadelné inscenácie (v rámci činohry, opery i baletu), inštitúcie i festivaly a približuje tiež históriu a architektúru dôležitých divadelných budov.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 14. marca 2024 uskutočnila vernisáž výstavy Hrany, prezentujúcej umeleckú tvorbu študentov a pedagógov ateliéru Sklo Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Počas návštevy severnej metropoly od 12. do 14. marca 2024 veľvyslanec Slovenskej republiky v Ruskej federácii Ľubomír Rehák v múzeu Pulkovskej hvezdárne položil kvety pod portrétom významného astronóma Milana Rastislava Štefánika, ktorý v decembri 1906 navštívil toto observatórium cestou na expedíciu v Turkestane. Portrét všestranného Slováka a spoluzakladateľa Česko-Slovenska hvezdárni venoval bývalý prezident republiky Rudolf Schuster.

V Slovenskom inštitúte v Budapešti sa 12. marca 2024 konala vernisáž výstavy pod názvom „Súčasná grafika zo zbierky Východoslovenskej galérie“.

Pri príležitosti okrúhlych výročí vstupu Slovenskej a Českej republiky do NATO Slovenský inštitút v Ríme spolu s Českým centrom v Ríme a v Miláne a Generálnym konzulátom Českej republiky v Miláne pripravili milánsku výstavu fotografií „SLOVENSKO A ČESKO V NATO“.

V krakovskom sídle redakcie krajanského časopisu Život sa v stredu 13. marca 2024 uskutočnilo hodnotenie ďalšieho ročníka výtvarnej súťaže pre krajanské deti i mládež a ich poľských spolužiakov, ktorú pravidelne (v mesiacoch september-marec) organizuje uvedený mesačník Spolku Slovákov v Poľsku, v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Varšave. V prebiehajúcom školskom roku sa do súťaže zapojilo 118 žiakov zo škôl v poľskej časti Oravy a Spiša v Malopoľskom vojvodstve. Pri spracovaní tohtoročnej témy (Krása a rôznorodosť slovenského kroja) mladí autori využili viaceré umelecké techniky (maľba, koláž, grafika, kresba ceruzou, či voskovými pastelkami), ako aj formy spracovania (klasický výkres, pohľadnica, trojrozmerné stvárnenie).

V priestoroch Filozofickej fakulty Sliezskej univerzity v Katoviciach sa 12. marca 2024 uskutočnila prezentácia zborníka Horizonty slovakistiky/literatúra, jazyk, didaktika. Rozsiahla publikácia (440 strán) obsahuje 42 príspevkov, rozdelených do šiestich kapitol (Horizonty slovakistiky v Poľsku/Súčasné literárnovedné horizonty/Literatúra, preklad, publicistika/Slovenský jazyk v 21. storočí/Slovenský jazyk a médiá/Výučba slovenčiny ako cudzieho jazyka.

Poverovacie listiny dnes (12. marca 2024) do rúk zvrchovaného monackého kniežaťa Alberta II. odovzdal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Monackom kniežatstve so sídlom v Paríži Ján Šoth.

„Mladé talenty sú naša budúcnosť,” s týmito slovami ocenila riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni Jana Tomková fantastický výkon mladých slovenských husľových virtuózov, víťazov už 26. ročníka súťaže mesta Bratislavy - Prešporský Paganini.

Presne pred 20 rokmi, 11. marca 2004, zažil Madrid brutálne teroristické útoky, pri ktorých zahynulo 192 nevinných ľudí.

V predvečer Medzinárodného dňa žien Slovenský inštitút v Ríme pripravil výtvarno-hudobný večer venovaný ženám a úlohe žien v súčasnej spoločnosti Výstava obrazov „Reflexie emócií“ Jána FEKETEHO a klavírny koncert Jakuba ČIŽMAROVIČA vytvorili 7. marca 2024 neopakovateľnú atmosféru večera, plnú pozitívnej nálady a emócií, ktoré posilnili hĺbku a zamyslenie sa nad významom celého podujatia.

V rámci Medzinárodného festivalu Firenze Archeofilm vo Florencii bol 7. marca 2024 uvedený vo florentskom kine La Compagnia dokumentárny film „Possonia: Bratislava a Firenze/Possonia: Bratislava vo Florencii“ slovenského režiséra Daniela DLUHÉHO v produkcii Ivany Kvetánovej, i.kve solution, Atac Artistic, občianskeho združenia Priatelia Bratislavy a Mestského ústavu ochrany pamiatok Bratislava.

Lenka Miháliková, mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Slovenskej republiky so sídlom v Káhire, odovzdala 4. marca 2024 poverovacie listiny v Tunise do rúk prezidenta Tuniska Kaisa Saieda.

Sláčikové kvarteto V4 String Quartet v zložení hudobníkov Daniel Rumler (Slovensko/husle), Miranda Liu (Maďarsko/USA/husle), Tomáš Krejbich (Česko/viola) a Bartosz Koziak (Poľsko/violončelo) odohralo 7. marca 2024 v Budapešti v zaplnenej sále Kultúrneho centra Benczúr skvelý koncert pod názvom „Dunajské melódie – Hudobné cestovanie medzi Budapešťou a Bratislavou.“

V predvečer medzinárodného dňa žien, 7. marca, sa v priestoroch Slovenského inštitútu a Zastupiteľského úradu v Berlíne uskutočnila vernisáž deviatich slovenských súčasných figuratívnych výtvarníčok s názvom Heroines: my personal female hero. Večer o silných celospoločenských témach súvisiacich so ženami hudobne dotvorili sopranistka Michaela Kubištelová a klaviristka Jana Hamplová.

V utorok 5. marca riaditeľka Slovenského inštitútu v Paríži Jana Kňažková spolu so stálou delegátkou SR pri UNESCO, veľvyslankyňou Annou Plassat Muríňovou otvorili v priestoroch hlavného sídla UNESCO za prítomnosti námestníčky generálnej riaditeľky UNESCO Stefanie Giannini, odbornej i laickej verejnosti, krajanov a diplomatického zboru, unikátnu výstavu ilustrácii detských kníh z dielne medzinárodného domu umenia pre deti – BIBIANA.

Veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Prahe Ingrid Brocková absolvovala v dňoch 4. a 5. marca 2024 pracovnú cestu do Ostravy. Hlavným cieľom série stretnutí v treťom najväčšom meste Českej republiky bolo nadviazanie kontaktov, a to aj v kontexte blížiacich sa Majstrovstiev sveta v hokeji 2024. Medzinárodné podujatie sa uskutoční od 10. mája do 26. mája 2024 v Prahe a Ostrave. O príprave na šampionát Ingrid Brocková diskutovala s predstaviteľmi organizačného výboru vrátane viceprezidenta Českého zväzu ľadového hokeja Aleša Pavlíka.

Slovenský inštitút v Prahe otvoril vo štvrtok 29. februára 2024 vo svojich galerijných priestoroch druhú výstavu v tomto roku. Štyri ženy – maliarky, ktoré sa predstavili v rámci výstavy Organic Development, vystriedali traja vizuálni umelci pokrývajúci spektrum maľby, grafiky a sochy.

Mobile World Congress Barcelona je podujatie, ktoré tento týždeň zmenilo katalánsku metropolu na hlavné mesto najnovších IT a telekomunikačných technológii. Slovenskú delegáciu viedol štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ivan Ivančin. Počas intenzívnych dvoch dní rokoval s predstaviteľmi viacerých svetových telekomunikačných a kybernetických značiek.

V priestoroch Slovenského inštitútu vo Varšave sa 29. februára 2024 uskutočnila prednáška historika Michala Wójciuka z Múzea Varšavského povstania pod názvom Poručík Miroslav Iringh, veliteľ +Čaty Slovákov+ vo Varšavskom povstaní.

Poverovacie listiny dnes (29. februára 2024) v popoludňajších hodinách do rúk prezidenta Francúzskej republiky Emmanuela Macrona odovzdal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Paríži Ján Šoth.

V Slovenskom inštitúte v Budapešti sa 28. februára 2024 uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 5. ročníka medzinárodnej literárnej a výtvarnej súťaže „Slovenské rozprávky z celého sveta“. Projekt je určený primárne pre deti, ktoré žijú v zahraničí a učia sa slovenský jazyk na slovenských národnostných školách v zahraničí a jeho výsledkom je knižné vydanie literárnych a výtvarných diel detí zapojených do súťaže.

V pondelok 26. februára 2024 sa v priestoroch Fakulty humanitných vied Sliezskej univerzity v Katoviciach uskutočnilo ďalšie diskusné stretnutie v rámci dlhodobého projektu Dva jazyky, jeden význam.

Slovenský film Piargy si vyslúžil veľký úspech a potlesk na Európskom filmovom festivale EUNIC Austria.

Slovenský inštitút v Prahe uviedol 21. februára 2024 druhý z literárnych večerov v rámci cyklu Fokus na súčasnú slovenskú literatúru, ktorý vzniká v spolupráci so Slovenským literárnym centrom a v rámci ktorého sa na mesačnej báze predstavuje minuloročná desiatka finalistiek a finalistov prestížnej literárnej ceny Anasoft litera.

Ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraja Blanára dnes (22.2.2024) prijal v Dillí spolu so štátnym tajomníkom Rastislavom Chovancom a slovenským veľvyslancom v Indii Róbertom Maxiánom štátny tajomník pre obranu a obrannú produkciu indického ministerstva obrany Giridhar Aramane. Predstavitelia SR následne rokovali aj s indickým ministrom zahraničných vecí Subrahmanyamom Jaishankarom.

Veľvyslankyňa Slovenskej republiky Katarína Tomková odovzdala 20. februára 2024 poverovacie listiny do rúk prezidenta Surinamskej republiky, J.E. Chan Santokhi.

Veľvyslanec Slovenskej republiky vo Fínsku Dušan Krištofík a nový predseda Parlamentnej skupiny priateľstva so Slovenskou republikou Jouni Ovaska prediskutovali na úvodnom stretnutí 15. februára 2024 formy a oblasti spolupráce v rámci parlamentnej diplomacie.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 15. februára 2024 uskutočnila vernisáž výstavy Martina Kellenbergera pod názvom Spev sveta. Absolvent Katedry výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave sa venuje maľbe, kresbe, grafike, animovanému filmu, pričom odborníci ho právom dlhodobo zaraďujú medzi najprestížnejších knižných ilustrátorov. Jeho dielo reflektuje európske i svetové dejiny a kultúrnu históriu ľudstva, preto sa v ňom často objavujú biblické motívy, či osobnosti a udalosti staroveku, stredoveku i novoveku.

Slovenský inštitút v Prahe si pripomína tridsať rokov od svojho založenia v roku 1994. Od vzniku Slovenskej republiky svojimi aktivitami prezentuje slovenskú kultúru a umenie českej verejnosti, vytvára priestor pre hlbšie oboznámenie sa so Slovenskom a prispieva k etablovaniu slovenských umelcov na českej kultúrnej scéne.

V novovymaľovaných priestoroch Slovenského inštitútu vo Viedni sa výrazne vynímali diela sochára Martina Lettricha, ktorý spolu s manželkou Xéniou, zároveň kurátorkou, prítomným odprezentovali výstavu s názvom “1 + 1 = ako sa práve hodí”.

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Abuji Tomáš Felix odovzdal 13. februára 2024 v Accre poverovacie listiny do rúk prezidenta Ghanskej republiky Nana Addo Dankwa Akufo-Addovi.

V sobotu 10. februára 2024 dopoludnia sa v priestoroch Slovenského inštitútu vo Varšave uskutočnila prvá časť Konventu zástupcov univerzitných združení poľských študentov slavistiky (druhá časť prebiehala v Inštitúte západnej a južnej slavistiky Varšavskej univerzity, tretia v priestoroch Českého centra vo Varšave).

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Abuji Tomáš Felix odovzdal 8. februára 2024 v Dakare poverovacie listiny do rúk prezidenta Senegalskej republiky Macky Salla.

Samostatná Slovenská republika sa 9. februára 1993 stala členom Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár vyzdvihol pri príležitosti 31. výročia zaradenia SR do UNESCO pôsobenie a prestížne úspechy Slovenska v jednej z najznámejších špecializovaných agentúr v systéme Organizácie Spojených národov.

1 / 84