1. Domov
  2. Veľvyslanectvá
  3. Aktuality z veľvyslanectiev

Aktuality z veľvyslanectiev

Vo štvrtok 25. apríla sa v Slovenskom inštitúte v Prahe slávnostne otvorila skupinová výstava s názvom Heroines s podtitulom Moja osobná ženská hrdinka. V kurátorskej koncepcii Kataríny Báleš Janákovej vystavujú svoje diela Tero Abaffy, Lucia Dovičáková, Jana Farmanová, Svetlana Fialová, Dominika Kováčiková, Silvia Krivošíková, Margaréta Petržalová, Martina Rötlingová a Ivana Šáteková.

Pri príležitosti 20. výročia vstupu do NATO sa 25. apríla 2024 konala v priestoroch zastupiteľského úradu Bulharska v Dillí slávnostná recepcia, ktorú organizovali spoločne veľvyslanci siedmich členských krajín NATO (Bulharsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko), ktoré sa stali členmi aliancie v roku 2004.

Poverovacie listiny dnes (26. apríla 2024) v popoludňajších hodinách do rúk prezidenta Kórejskej republiky Jun Sok-jola odovzdal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Soule Marek Repovský.

Slovenská umelecká dvojica Marek a Renáta Ormandíkovci otvorili v stredu, 24. apríla 2024 svoju výstavu v Slovenskom inštitúte v Londýne na pôde slovenského veľvyslanectva.

Veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Prahe Ingrid Brocková absolvovala v dňoch 24. a 25. apríla 2024 pracovnú cestu do Brna. V druhom najväčšom meste Českej republiky, ktoré je zároveň správnym centrom Juhomoravského kraja, sa stretla s krajským hajtmanom Janom Grolichom a viceprimátorom Brna Reném Černým. Diskutovali o dôležitosti cezhraničnej spolupráce, význame zdieľania skúseností a posilňovania vzťahov medzi Slovenskom a Českom.

V rámci Budapeštianskeho fotofestivalu 2024 (Budapest Photo Festival 2024) bola 24. apríla 2024 v Slovenskom inštitúte v Budapešti otvorená výstava fotografií Mariusa Bartoňa pod názvom Polarity.

V apríli uskutočnil slovenský veľvyslanec v Rusku Ľubomír Rehák krátke návštevy vo významných ruských krajských centrách Volgograd a Jekaterinburg.

V Budapešti hosťoval 23. apríla 2024 Balet Národného divadla Košice, kde s veľkým úspechom predstavil baletnú inscenáciu Denník Anny Frankovej. Podujatie, ktoré sa konalo na pôde budapeštianskeho Národného divadla, bolo súčasťou 11. ročníka Madáchovej medzinárodnej divadelnej prehliadky.

V priestoroch Inštitútu slavistiky Viedenskej univerzity sa 23. apríla uskutočnil literárny večer s autorkou knihy Katarínou Kucbelovou.

Príprava oficiálnej návštevy Čínskej ľudovej republiky pod vedením predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica postúpila do ďalšej fázy a konzultácie s čínskymi partnermi potvrdili hlavné posolstvá nadchádzajúcej júnovej cesty. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Marek Eštok absolvoval 23. – 25. apríla 2024 v tejto súvislosti pracovnú návštevu Číny.

Štvrtú aprílovú stredu sa v rámci celoročného literárneho cyklu s názvom Fokus na súčasnú slovenskú literatúru, ktorý usporadúva Slovenský inštitút v Prahe v spolupráci so Slovenským literárnym centrom, predstavil ďalší z minuloročných finalistov prestížneho literárneho ocenenia Anasoft litera Dušo Martinčok, nominovaný za zbierku poviedok Niekto sa nájde.

Po niekoľkoročnej prestávke na 60. ročníku prestížneho svetového Bienále výtvarného umenia v Benátkach venovaného téme FOREIGNERS EVERYWHERE sa konala vernisáž slovenskej výstavy v rámci národného pavilónu Českej a Slovenskej republiky.

Veľvyslanec SR v Albánsku Albín Otrubu v sprievode honorárneho konzula SR Faika Dizdariho navštívil 16. apríla 2024 prímorské mesto Vlora, kde sa stretol s primátorom mesta Ermalom Dredhom. Diskutovali o možnostiach spolupráce v oblasti ekonomiky, cestovného ruchu, poľnohospodárstva, ako aj o možnom partnerstve s niektorým zo slovenských miest.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abuji usporiadalo 22. apríla 2024 v spolupráci s Delegáciou Európskej únie a veľvyslanectvami Českej republiky, Maďarska a Poľska spoločnú kultúrnu akciu pri príležitosti 20. výročia vstupu našich krajín do EÚ.

Otvorili sme samostatnú výstavu slovenskému umelcovi v jednom z najvýznamnejších múzeí sveta Za účasti 600 pozvaných hosti sme otvorili jeden z najväčších projektov slovenskej kultúrnej diplomacie v Izraeli, na ktorom umelec Tomáš Libertíny a tímy Slovenského inštitútu v Jeruzaleme a oddelení dizajnu a architektúry a archeológoie Izraelského múzea v Jeruzaleme pracovali počas dvoch rokov.

V stredu 17. apríla 2024 sa v Slovenskom inštitúte v Prahe uskutočnila v rámci Roku slovenskej literatúry a tanečného umenia prezentácia publikácie Jaroslav Hašek a Slovensko alebo Ako chutí ovca v žinčici.

Na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky podpísal 17. apríla 2024 šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár s prezidentom Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Antonom Siekelom Vykonávací protokol k Memorandu o spolupráci medzi Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a SOŠV. Partneri sa tak symbolicky 100 dní pred začiatkom Hier XXXIII. olympiády v Paríži, ktoré sa budú konať od 26. júla do 11. augusta 2024, dohodli na aktívnej spolupráci.

V piatok 12. apríla 2024 vo večerných hodinách krajiny Vyšehradskej štvorky v Záhrebe oslávili svoje výročia vstupu do Aliancie, a to 25 rokov Česka, Maďarska, Poľska a v prípade Slovenska 20 rokov. Súčasne si pripomenuli 75. výročie vzniku Organizácie Severoatlantickej zmluvy.

V pondelok 15. apríla 2024 sa v priestoroch Fakulty humanitných vied Sliezskej univerzity v Katoviciach uskutočnilo ďalšie diskusné stretnutie v rámci dlhodobého projektu Dva jazyky, jeden význam.

Slovenský operný spevák Štefan Margita zavítal 10. apríla 2024 do Viedne. V spolupráci so Slovenským inštitútom vo Viedni sa v priestoroch českého veľvyslanectva konala talk show a koncert tohto známeho operného speváka, ktorého hudobne sprevádzala slovenská klaviristka Petra Hollaender-Pogády, dlhodobo pôsobiaca v Rakúsku. Talk show moderoval redaktor Joža Kolář.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 11. apríla 2024 uskutočnila vernisáž výstavy Krása v kroji, ktorú svojimi príhovormi otvorili veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Poľsku Andrea Elscheková Matisová a štátna tajomníčka Ministerstva vnútra SR Lucia Kurilovská.

V utorok 9. apríla 2024 pripravil Slovenský inštitút v Paríži odbornú hudobnú prednášku venovanú starej hudbe zo Slovenska s muzikologičkou PhDr. Vierou Polakovičovou, PhD., dlhoročnou diplomatkou a bývalou riaditeľkou Slovenského inštitútu v Paríži.

Veľvyslanectvo SR v Helsinkách, spoločne s veľvyslanectvami Bulharska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Rumunska a Slovinska, si 20. výročie svojho vstupu do NATO pripomenuli zorganizovaním bezpečnostno-politického seminára na tému „Politika otvorených dverí NATO: Pred 20 rokmi, dnes a zajtra“. Seminár sa konal 10. apríla 2024 na pôde fínskeho parlamentu. Na organizácii sa okrem vyššie spomínaných veľvyslanectiev spolupodieľali Fínsky inštitút medzinárodných vzťahov, fínsky parlament a Atlantická rada so sídlom v Helsinkách.

V priestoroch Katedry filmu a audiovizuálnych médií Lodžskej univerzity sa 10. apríla 2024 uskutočnilo diskusné stretnutie s režisérkou, scenáristkou a animátorkou Joannou Kožuch.

V pondelok 8. apríla 2024 sa v priestoroch Maison de France uskutočnila v Berlíne projekcia koprodukčného česko-slovensko-ukrajinského filmu Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka Svetloplachosť. Premietanie bolo súčasťou série dokumentárnych pondelkov, ktoré spoluorganizuje platforma kultúrnych inštitútov EUNIC.

Vo varšavskom kine Muranów bol 9. apríla 2024 v rámci medzinárodného projektu „Timeless Film Festival Warsaw“ uvedený film Dušana Hanáka „Obrazy starého sveta“.

V spolupráci so Slovenským inštitútom v Ríme bola 4. apríla 2024 v rímskej súkromnej galérii Curva Pura otvorená samostatná výstava slovenskej vizuálnej umelkyne Helen TÓTH. Výstava s názvom „Among these trees is my hiding spot“, pod kurátorským vedením Nicoletta PROVENZANO a Vittoria BELTRAMIHO, je zameraná na v súčasnosti horúcu tému v celospoločenskom kontexte, akou je príroda, životné prostredie a potreba ochrany ekosystému.

V priestoroch Slovenského inštitútu vo Varšave sa 8. apríla 2024 v rámci 3. ročníka projektu „Bližšie k sebe: Slovensko-Poľsko“ uskutočnilo pracovné stretnutie zástupcov Inštitútu západnej a južnej slavistiky Varšavskej univerzity a Katedry slovanských jazykov Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Veľvyslanectvo SR v Dillí bolo 6. apríla 2024 súčasťou výročného Medzinárodného charitatívneho galavečera, ktorý už tradične organizuje DCWA (Delhi Commonwealth Women’s Association) a diplomatická komunita v Dillí. Súčasťou podujatia, bola aj módna prehliadka a predaj exkluzívneho ošatenia indickej módnej návrhárky Kavita Bhartia a srílanskej módnej dizajnérky Sarita Rajandran, ktorých modely predviedli manželky veľvyslancov v Indii.

Veľvyslanectvo SR v Bukurešti podporilo 17. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov "One World Romania”, ktorý prezentuje ocenené filmy, zamerané na ľudské práva a sociálne otázky.

Slovenský inštitút v Budapešti v spolupráci s Českým centrom, Rakúskym kultúrnym fórom a Goethe inštitútom zorganizoval 4. apríla 2024 v Akvárium klube v centre Budapešti podujatie Dunaj Poetry Slam. Slam Poetry predstavuje jedinečný moderný žáner performatívnej poézie a teší sa veľkej obľube najmä v kruhu mladej generácie.

V utorok 26. marca 2024 odovzdal veľvyslanec Slovenskej republiky Tomáš Felix v Abuji kabinetný list predsedovi Komisie ECOWAS Omarovi Alieu Tourayovi, ktorým oficiálne potvrdil akreditáciu pri najvýznamnejšej regionálnej organizácii v západnej Afrike ECOWAS (Economic Community of West African States - Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov).

Stála predstaviteľka Slovenskej republiky pri Rade Európy v Štrasburgu Oksana Tomová otvorila 26. marca 2023 v prítomnosti generálnej tajomníčky Marije Pejčinovićovej Burićovej výstavu BIENÁLE ILUSTRÁCIÍ BRATISLAVA 2023, zástupkyne primátorky mesta Štrasburg Veronique Bertholleovej a súčasne hovorkyne pre mládež Kongresu miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy. 

Slovenský inštitút v Prahe sa aj tento rok zapojil do celoeurópskeho podujatia Noc divadiel, ktorého dvanásty ročník sa v Českej republike uskutočnil v sobotu 23. marca 2024.

Projekciou filmov Martina Ťapáka "Pacho, hybský zbojník“ (21. marca 2024) a Marka Škopa „Iné svety“ (22. marca 2024) pokračovali v Slovenskom inštitúte vo Varšave, resp. v akademickom filmovom klube Varšavskej univerzity dlhodobé prehliadky diel slovenskej kinematografie.

Katarína Žuffa Leligdonová, mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Slovenskej republiky so sídlom v Nairobi, odovzdala v Jube 20. marca 2024 poverovacie listiny do rúk prezidenta Južného Sudánu Salva Kiire.

Slovenský inštitút v Paríži v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom vo Francúzsku usporiadal v stredu 20. marca 2024 v historickom parížskom kine Le Champo, ktoré je obľúbeným miestom dôležitých postáv francúzskej kinematografie, premietanie slovenského hudobného dokumentárnemu filmu Peter Dvorský. Na filmovom večere sa osobne zúčastnil maestro Peter Dvorský a režisérka filmu Iveta Malachovská.

Veľvyslanec Slovenskej republiky vo Fínsku Dušan Krištofík privítal 19. marca 2024 na Veľvyslanectve SR v Helsinkách poslancov fínskej Parlamentnej skupiny priateľstva so Slovenskou republikou.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Varšave predstavilo 19. marca 2024 študentom Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave najdôležitejšie ekonomické a politické aspekty Poľskej republiky. Online prednáška bola súčasťou kurzu „Atribúty podnikania v zahraničnej praxi“, ktorý je organizovaný v rámci bilaterálneho kontraktu medzi Ekonomickou univerzitou v Bratislave a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Cieľom kurzu je oboznámiť študentov so špecifikami vytvárania podmienok pre podnikanie v zahraničí, a to prostredníctvom interakcie so zastupiteľskými úradmi Slovenskej republiky vo vybraných krajinách.

V stredu 20. marca 2024 sa v Slovenskom inštitúte v Prahe uskutočnilo stretnutie s minuloročnou víťazkou prestížnej slovenskej literárnej ceny Anasoft litera Soňou Urikovou. Do Prahy prišla v rámci celoročného literárneho cyklu s názvom Fokus na súčasnú slovenskú literatúru. Podujatie sa konalo tiež v pri príležitosti Mesiaca knihy a rámci Roku slovenskej literatúry a tanečného umenia 2024.

V priestoroch Slovenského inštitútu vo Varšave sa 20. marca 2024 uskutočnila prednáška prof. Miroslawa Szumila z Univerzity Márie Curie-Sklodowskej v Lubline, dlhoročného pracovníka Inštitútu pamäti národa Poľska, pod názvom Pomoc katolíckej cirkvi v Poľsku veriacim na Slovensku v období komunizmu.

Na pôde rímskej Univerzity La Sapienza pod vedením Zuzany Nemčíkovej, lektorky slovenského jazyka Katedry českého a slovenského jazyka, sa 19. marca 2024 konalo stretnutie so slovenskou poetkou a prekladateľkou Máriou Ferenčuhovou.

Slovenský inštitút vo Viedni pravidelne zaraďuje podujatia zamerané na prezentáciu slovenských literárnych diel a podporu slovenských autorov do svojho programu. Tentokrát dal Slovenský inštitút priestor spisovateľke Vande Rozenbergovej, ktorá na prezentáciu svoje knihy pricestovala z neďalekého Kremsu. V tomto historickom mestečku sídli Literárny dom Dolného Rakúska, v ktorom spisovateľka produktívne trávi rezidenčný pobyt počas celého mesiaca marec. Ide o súčasť pravidelného slovensko-rakúskeho výmenného programu pre autorov „AIR-Artist in Residence“, ktoré usporadúvajú Literaturhaus NÖ a Slovenské literárne centrum.

Hlavnou témou rozhovorov generála Daniela Zmeka so španielskymi partnermi bola čoraz intenzívnejšia spolupráca medzi ozbrojenými silami oboch krajín.

V sobotu 16. marca 2024 v priestoroch Múzea Rocca di Dozza, v stredovekej hradnej pevnosti rezidenčného umeleckého mestečka Dozza medzi talianskou Bolognou a Imolou, sa konala vernisáž výstavy obrazov slovenského výtvarníka Róberta HROMCA s názvom „Rebirth“.

V Národnom parku Orhei sa 15. marca 2024 uskutočnil historicky 1. ročník Lesníckych dní v Moldavsku v rámci SlovakAid projektu „Transfer lesníckych poznatkov a zvyšovania povedomia o udržateľnom využívaní prírodných zdrojov“.

V priestoroch Inštitútu západnej a južnej slavistiky Varšavskej univerzity (VU) sa 15. marca 2024 uskutočnila vernisáž výstavy Theatre.sk. Prehľadná dokumentačná výstava, pripravená Divadelným ústavom v Bratislave, predstavuje významné osobnosti a udalosti, ktoré formovali národnú kultúrnu identitu slovenského divadla. Predstavuje aj významné divadelné inscenácie (v rámci činohry, opery i baletu), inštitúcie i festivaly a približuje tiež históriu a architektúru dôležitých divadelných budov.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 14. marca 2024 uskutočnila vernisáž výstavy Hrany, prezentujúcej umeleckú tvorbu študentov a pedagógov ateliéru Sklo Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Počas návštevy severnej metropoly od 12. do 14. marca 2024 veľvyslanec Slovenskej republiky v Ruskej federácii Ľubomír Rehák v múzeu Pulkovskej hvezdárne položil kvety pod portrétom významného astronóma Milana Rastislava Štefánika, ktorý v decembri 1906 navštívil toto observatórium cestou na expedíciu v Turkestane. Portrét všestranného Slováka a spoluzakladateľa Česko-Slovenska hvezdárni venoval bývalý prezident republiky Rudolf Schuster.

V Slovenskom inštitúte v Budapešti sa 12. marca 2024 konala vernisáž výstavy pod názvom „Súčasná grafika zo zbierky Východoslovenskej galérie“.

Pri príležitosti okrúhlych výročí vstupu Slovenskej a Českej republiky do NATO Slovenský inštitút v Ríme spolu s Českým centrom v Ríme a v Miláne a Generálnym konzulátom Českej republiky v Miláne pripravili milánsku výstavu fotografií „SLOVENSKO A ČESKO V NATO“.

V krakovskom sídle redakcie krajanského časopisu Život sa v stredu 13. marca 2024 uskutočnilo hodnotenie ďalšieho ročníka výtvarnej súťaže pre krajanské deti i mládež a ich poľských spolužiakov, ktorú pravidelne (v mesiacoch september-marec) organizuje uvedený mesačník Spolku Slovákov v Poľsku, v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Varšave. V prebiehajúcom školskom roku sa do súťaže zapojilo 118 žiakov zo škôl v poľskej časti Oravy a Spiša v Malopoľskom vojvodstve. Pri spracovaní tohtoročnej témy (Krása a rôznorodosť slovenského kroja) mladí autori využili viaceré umelecké techniky (maľba, koláž, grafika, kresba ceruzou, či voskovými pastelkami), ako aj formy spracovania (klasický výkres, pohľadnica, trojrozmerné stvárnenie).

V priestoroch Filozofickej fakulty Sliezskej univerzity v Katoviciach sa 12. marca 2024 uskutočnila prezentácia zborníka Horizonty slovakistiky/literatúra, jazyk, didaktika. Rozsiahla publikácia (440 strán) obsahuje 42 príspevkov, rozdelených do šiestich kapitol (Horizonty slovakistiky v Poľsku/Súčasné literárnovedné horizonty/Literatúra, preklad, publicistika/Slovenský jazyk v 21. storočí/Slovenský jazyk a médiá/Výučba slovenčiny ako cudzieho jazyka.

Poverovacie listiny dnes (12. marca 2024) do rúk zvrchovaného monackého kniežaťa Alberta II. odovzdal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Monackom kniežatstve so sídlom v Paríži Ján Šoth.

„Mladé talenty sú naša budúcnosť,” s týmito slovami ocenila riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni Jana Tomková fantastický výkon mladých slovenských husľových virtuózov, víťazov už 26. ročníka súťaže mesta Bratislavy - Prešporský Paganini.

Presne pred 20 rokmi, 11. marca 2004, zažil Madrid brutálne teroristické útoky, pri ktorých zahynulo 192 nevinných ľudí.

V predvečer Medzinárodného dňa žien Slovenský inštitút v Ríme pripravil výtvarno-hudobný večer venovaný ženám a úlohe žien v súčasnej spoločnosti Výstava obrazov „Reflexie emócií“ Jána FEKETEHO a klavírny koncert Jakuba ČIŽMAROVIČA vytvorili 7. marca 2024 neopakovateľnú atmosféru večera, plnú pozitívnej nálady a emócií, ktoré posilnili hĺbku a zamyslenie sa nad významom celého podujatia.

V rámci Medzinárodného festivalu Firenze Archeofilm vo Florencii bol 7. marca 2024 uvedený vo florentskom kine La Compagnia dokumentárny film „Possonia: Bratislava a Firenze/Possonia: Bratislava vo Florencii“ slovenského režiséra Daniela DLUHÉHO v produkcii Ivany Kvetánovej, i.kve solution, Atac Artistic, občianskeho združenia Priatelia Bratislavy a Mestského ústavu ochrany pamiatok Bratislava.

Lenka Miháliková, mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Slovenskej republiky so sídlom v Káhire, odovzdala 4. marca 2024 poverovacie listiny v Tunise do rúk prezidenta Tuniska Kaisa Saieda.

Sláčikové kvarteto V4 String Quartet v zložení hudobníkov Daniel Rumler (Slovensko/husle), Miranda Liu (Maďarsko/USA/husle), Tomáš Krejbich (Česko/viola) a Bartosz Koziak (Poľsko/violončelo) odohralo 7. marca 2024 v Budapešti v zaplnenej sále Kultúrneho centra Benczúr skvelý koncert pod názvom „Dunajské melódie – Hudobné cestovanie medzi Budapešťou a Bratislavou.“

1 / 84