Aktivity veľvyslancov

Veľvyslanec Branislav Pavlovič odovzdal v utorok 21. marca 2023 poverovacie listiny do rúk prezidenta Lotyšska Egilsa Levitsa. Oficiálne sa tak ujal funkcie mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Slovenskej republiky v Lotyšskej republike.

Slovenská republika darovala Egyptu vyše 285-tisíc dávok bivalentnej vakcíny Comirnaty Original/Omicron prostredníctvom mechanizmu COVAX/GAVI.

Prezident Fínskej republiky Sauli Niinisto udelil veľvyslancovi SR v Portugalsku Tiborovi Králikovi vysoké štátne vyznamenanie „Rad fínskeho leva 1. triedy“ za významné zásluhy v rozvoji fínsko-slovenských dvojstranných vzťahov počas jeho pôsobenia vo funkcii veľvyslanca SR vo Fínsku v rokoch 2014 - 2018.

Na zložitú problematiku Európskej únie týkajúcej sa sankcionovania korupcie v tretích krajinách bol 9. marca 2023 zameraný pracovný rozhovor veľvyslanca SR v Španielsku Juraja Tomagu s koordinátorom medzinárodnej sankčnej politiky Ministerstva zahraničných vecí, Európskej únie a spolupráce Španielska Manuelom Aceretom.

Veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Kenskej republike Katarína Žuffa Leligdonová odovzdala v utorok 28. februára 2023 v Dodoma poverovacie listiny do rúk prezidentky Tanzánijskej zjednotenej republiky Samie Suluhu Hassan a oficiálne sa ujala funkcie mimoriadnej a splnomocnenej veľvyslankyne SR v Tanzánii.

Slovensko vypravilo 1. marca 2023 do libanonského Bejrútu vládny špeciál so zásielkou humanitárnej pomoci v objeme takmer 6 ton. Tá pomôže ľuďom v Sýrii zmierniť následky ničivého zemetrasenia, ktoré začiatkom februára zasiahlo krajinu.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR víta politickú dohodu o implementácii tzv. severoírskeho protokolu dosiahnutú v pondelok, 27. februára 2023, vo Windsore medzi predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen a britským premiérom Rishi Sunakom.

Veľvyslanec SR v Španielsku Juraj Tomaga navštívil 23. februára Satelitné centrum Európskej únie (SatCen) v Torrejón de Ardoz (predmestie Madridu), kde sa mal možnosť oboznámiť s fungovaním tejto agentúry spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ a nahliadnuť do práce centra, poskytujúceho informácie a služby, ktoré sú založené na využívaní vesmírnych aktív a sprievodných údajov vrátane satelitných a leteckých snímok.

Veľvyslankyňa SR v Nairobi Katarína Žuffa Leligdonová a generálna riaditeľka sekcie hospodárskej a rozvojovej spolupráce Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Lucia Kišš sa zúčastnili na Európskych podnikateľských fórach, ktoré sa minulý týždeň uskutočnili v Nairobi (21. – 22. februára 2023) a v Dar es Salaam (23. – 24. februára 2023).