1. Domov
  2. Aktuálne
  3. Oznamy a upozornenia pred cestovaním

Najnovšie upozornenia pred cestou

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje na dlhodobo zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu v Nigérii.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje na pretrvávajúcu zhoršenú situáciu v krajine vrátane zvýšenej možnosti demonštrácií po minuloročnom vojenskom prevrate (30. augusta 2023).

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje, že po uskutočnenom vojenskom prevrate (23. januára 2022) naďalej pretrváva zvýšené riziko útokov teroristických skupín vrátane únosov občanov.

V súvislosti s násilnosťami a nepokojmi, ktorý vypukli pred niekoľkými dňami v Novej Kaledónii bol 15. mája 2024 vyhlásený na celom území ostrova výnimočný stav. ​​​​​​​

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Brazílii upozorňuje na aktuálnu situáciu v juhovýchodnom brazílskom štáte Rio Grande do Sul, kde platí kvôli povodniam výstraha najvyššieho stupňa, hladiny vodných tokov a plôch naďalej stúpajú.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ottawe upozorňuje cestujúcu verejnosť, že s blížiacou sa letnou sezónou vzrastá nebezpečenstvo lesných požiarov v provincii Britská Kolumbia.

V Nemecku sa bude v termíne od 14. júna do 14. júla 2024 konať 17. ročník Majstrovstiev Európy vo futbale pod názvom EURO 2024.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky informuje slovenských občanov, že v Tunisku je naďalej v platnosti výnimočný stav. Jeho cieľom je vytvoriť kompetentným bezpečnostným zložkám podmienky pre efektívny boj proti terorizmu. V súčasnosti neregistrujeme negatívny dopad na slobodu pohybu, alebo iné reštrikcie pre turistov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej odporúča necestovať do oblasti tadžicko-kirgizských hraníc. Existuje zvýšená pravdepodobnosť opakovaného prepuknutia bojov v týchto oblastiach.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s aktuálnou bezpečnostnou situáciou v Juhoafrickej republike naďalej odporúča občanom SR venovať zvýšenú pozornosť zásadám osobnej bezpečnosti.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii naďalej upozorňuje občanov SR na kriminalitu v krajine zameranú na zahraničných turistov, najmä za použitia násilia alebo hrozby násilia.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do oblastí severovýchodného Mozambiku z dôvodu hrozby teroristických útokov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje na pretrvávajúcu zhoršenú bezpečnostnú situáciu na Blízkom východe a jej možnými dopadmi na širší región. V tejto súvislosti neodporúčame uskutočňovať akékoľvek cesty do Iránu.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi upozorňuje na prítomnosť tropického cyklónu Hidaya v blízkosti pobrežia Tanzánie a časti Kene.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej vyzýva občanov SR, ktorí plánujú cestovať do Pobrežia Slonoviny, aby sa vyhýbali pobytom v oblastiach vzdialených 40 km od severnej hranice s Mali a Burkinou Faso.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča slovenským občanom necestovať do severných oblastí Nigeru.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej odporúča slovenským občanom z dôvodu zhoršenej bezpečnostnej situácie spôsobenej etnickými konfliktmi a aktivitami radikálnych islamských skupín necestovať do okrajových oblastí Čadu, najmä pozdĺž hraníc s Nigériou, Kamerunom, severnej časti hranice so Stredoafrickou republikou a hranice so Sudánom.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej odporúča slovenským občanom cestujúcim do Kamerunu, aby necestovali na sever krajiny, hlavne do oblasti 40 km od hranice s Nigériou, vrátane anglofónnych provincií na juhozápade, 40 km od hranice s Čadom, 40 km od hranice so Stredoafrickou republikou, a na polostrov Bakassi.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej odporúča slovenským občanom, ktorí plánujú cestu do Beninskej republiky, aby necestovali do oblastí národných parkov v severnej a severozápadnej časti krajiny a priľahlých poľovných revírov susediacich s Burkinou Faso a Nigerom, kde existuje zvýšené riziko teroristických útokov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s pretrvávajúcim nebezpečenstvom ozbrojených teroristických útokov v Mali naďalej odporúča slovenským občanom necestovať na sever krajiny do provincií Timbuktu, Kidal, Gao, Mopti a severných častí provincií Kayes, Koulikoro a Segou.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s pretrvávajúcou vnútropolitickou krízou v Togu naďalej odporúča, aby cestovatelia zo Slovenska sa pri pobyte v hlavnom meste Lomé vyhýbali miestam verejných demonštrácií a venovali zvýšenú opatrnosť, predovšetkým na miestach navštevovaných cudzincami. Teroristické útoky tiež nemožno vylúčiť.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s pretrvávajúcim rizikom teroristických útokov v krajine hlavne zo susedných krajín odporúča slovenským občanom, aby pri pobyte v Ghane boli zvlášť opatrní pri návštevách verejných miest a miest navštevovaných cudzincami.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej odporúča občanom SR vyhnúť sa cestám do Stredoafrickej republiky, keďže bezpečnostná situácia v celej krajine vrátane hlavného mesta Bangui je veľmi zlá.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme informuje o poplatkoch pri vstupe do historického centra Benátok.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov na dlhodobo pretrvávajúcu a neustále sa zhoršujúcu situáciu vo Venezuele súvisiacu s dlhodobou politickou a ekonomickou krízou, rizikom demonštrácií a nepokojov v hlavnom meste Caracas a v ďalších mestách po celej krajine a vážnymi problémami v doprave, zásobovaní a v službách.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča občanom Slovenskej republiky zvážiť cestovanie do Ekvádorskej republiky vzhľadom na dlhodobo pretrvávajúcu zlú bezpečnostnú situáciu v krajine.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča občanom SR zvážiť cestovanie do Kolumbijskej republiky vzhľadom na dlhodobo pretrvávajúcu zlú bezpečnostnú situáciu v krajine.

Upozorňujeme cestujúcich, že všetky hraničné priechody na východnej hranici Fínska s Ruskom sú uzavreté pre osobnú dopravu.

​​​​​​​​​​​​​​Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti pretrvávajúcou nestabilitou v susednej krajine (Jemen), upozorňuje občanov Slovenskej republiky na potrebu venovať zvýšenú pozornosť zásadám osobnej bezpečnosti a dôsledne dodržiavať pokyny miestnych bezpečnostných zložiek a úradov.

Dánsko predlžuje od mája 2024 kontroly na hraniciach s Nemeckom, pričom tie budú vykonávané tak na pozemných hraniciach, ako aj vo všetkých lodných prístavoch spojených s Nemeckom.

1 / 6