1. Domov
  2. Aktuálne
  3. Oznamy a upozornenia pred cestovaním

Najnovšie upozornenia pred cestou

Hraničné kontroly na poľsko-slovenských hraniciach sa predlžujú od 23. novembra do 3. decembra 2023.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje slovenských občanov, že od októbra 2023 Rakúska republika zaviedla na hraničných priechodoch so Slovenskom kontroly, ktoré priebežne po prehodnotení situácie opätovne predlžuje.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Osle informuje slovenských občanov a cestujúcu verejnosť že, Island vyhlásil v piatok 10. novembra 2023 núdzový stav v dôsledku sérii silných zemetrasení a hrozby vulkanickej erupcie na polostrove Reykjanes juhozápadne od Reykjavíku.

Švédska vláda v snahe posilňovania národnej bezpečnosti opätovne predĺžila dočasné kontroly na vnútorných hraniciach od 12. novembra 2023 do 11. mája 2024 vrátane.

Od pondelka 6. novembra 2023 poľskí dopravcovia blokujú prístupové cesty k terminálom pre nákladnú dopravu na hraničných priechodoch Dorohusk-Jagodzin (+48 82 566 62 00), Korczowa-Krakowiec (+48 16 624 64 00) a Hrebenne-Rawa Ruska (+48 84 667 45 00).

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Moldavskej republike (MD) informuje slovenských občanov a cestujúcu verejnosť, že v nedeľu 5. novembra 2023 sa v Moldavsku (mestá a obce) uskutočnia plánované komunálne voľby.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku informuje o devastačnom hurikáne OTIS, ktorý 25. októbra 2023 zasiahol Acapulco, v štáte Guerrero na juhozápade Mexika.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje slovenských občanov, že bezpečnostná situácia v Egypte je v súčasnej dobe relatívne stabilná. Hrozba výskytu teroristických útokov v krajine nie je vylúčená. Táto hrozba je však minimalizovaná vďaka úsiliu bezpečnostných zložiek a všeobecne sprísneným kontrolám. 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí informuje cestujúcu verejnosť, že v hlavnom meste Dillí a ďalších mestách Indie, ako sú napríklad Noida, Gurgaon, Chandigarh, Ludhiana, Kalkata, Pune, sa začína zhoršovať kvalita ovzdušia.

V súvislosti s aktuálne zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou na Blízkom východe zapríčinenou eskaláciou izraelsko-palestínskeho vojenského konfliktu a jej možnými dopadmi na širší región neodporúčame uskutočňovať akékoľvek cesty do Iránu.

Vzhľadom na vývoj situácie na Blízkom východe a zvýšené bezpečnostné riziko v širšom regióne, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nikózii odporúča občanom SR vyhýbať sa akýmkoľvek protestom, politickým zhromaždeniam alebo demonštráciám, ktoré sa môžu konať (aj bez predchádzajúceho ohlásenia) najmä vo väčších mestách na Cypre.

V súvislosti s aktuálnou bezpečnostnou situáciou vo Francúzsku sú zaznamenané opakované anonymné nahlásenia bômb a následné evakuácie na letiskách, v múzeách a historických pamiatkach ako napríklad Múzeum Louvre v Paríži či zámok Versailles.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje slovenských občanov, že od 13. októbra 2023 bol na území metropolitného Francúzska a Korziky zvýšený stupeň bezpečnostného rizika na najvyšší stupeň - mimoriadne riziko atentátu v súvislosti s teroristickým útokom v meste Arras a aktuálnou bezpečnostnou situáciou.

V súvislosti s aktom teroristickej povahy, ktorý sa odohral v Bruseli 16. októbra 2023 vo večerných hodinách, Národná Bezpečnostná rada Belgicka rozhodla 17. októbra 2023 po opätovnom posúdení bezpečnostného rizika, o celkovom stupni pohotovosti v krajine 3 vrátane mesta Brusel (z celkovo 4 stupňov).

2. stupeň – zvážiť nevyhnutnosť cestovania sa mení na 3. stupeň odporúčania (necestovať). Bezpečnostná situácia v Libanone je komplikovaná, premenlivá a regionálne rôznorodá. Ozbrojený konflikt v prihraničných oblastiach s Izraelom, komplikovaná sociálno-ekonomická situácia, nedostatočné financovanie štátneho sektora a prítomnosť extrémistických a teroristických skupín negatívne ovplyvňujú pobyt v krajine.

Dánsko zavádza od 11. novembra 2023 kontroly na hraniciach s Nemeckom, pričom tie budú vykonávané tak na pozemných hraniciach, ako aj vo všetkých lodných prístavoch spojených s Nemeckom.

Bezpečnostná situácia na prevažnej väčšine územia Iraku je dlhodobo nestabilná, spojená s vysokým rizikom teroristických aktivít v niektorých provinciách a násilnej kriminálnej činnosti, vrátane únosov osôb za účelom výkupného. Región irackého Kurdistanu spadá do bezpečnejšej zóny, avšak tiež s výskytom sporadických ozbrojených útokov...

Stupeň cestovného odporúčania sa nemení. Naďalej sa neodporúča cestovať do Sýrie, kde dochádza k únosom ľudí a ozbrojeným násilným kriminálnym prepadom. Presuny po krajine komplikuje množstvo tzv. check-points. V niektorých častiach naďalej operujú teroristi z tzv. Islamského štátu...

Úroveň odvetných opatrení po teroristickom útoku Hamasu na Izrael výrazným spôsobom môže ovplyvniť eskaláciu konfliktu na Západnom brehu s priamymi dôsledkami pre Jordánsko. V Ammáne a ostatných mestách sa pravidelne konajú demonštrácie po piatkových modlitbách.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí upozorňuje na rekordne vysoký počet hospitalizácií a úmrtí v súvislosti s výskytom horúčky dengue počas monzúnovej sezóny. Horúčka dengue je choroba prenášaná komármi, ktorá sa rýchlo šíri v husto osídlených oblastiach, čo vyvoláva obavy z rekordného počtu úmrtí a infekcií. V krajinách ako India či Bangladéš je výskyt horúčky dengue bežný, avšak tento rok počty nakazených dosahujú najvyššie zaznamenané počty od roku 2000.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov na pretrvávajúcu mimoriadnu bezpečnostnú situáciu na celom území Izraela, ktorá vznikla v dôsledku útokov militantov hnutia Hamas z Gazy na Izrael. V tejto súvislosti odporúčame slovenským občanom necestovať do Izraela.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí vyzýva k zvýšenej opatrnosti v súvislosti s nárastom monzúnových zrážok v severovýchodnej časti Indie.

Styčný úrad Slovenskej republiky v Prištine informuje cestujúcu verejnosť, že administratívny hraničný priechod medzi Kosovom a Srbskom je od 5. októbra 2023 opätovne otvorený.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky informuje, že Česká republika obnoví od 4. októbra 2023 od 0.00 hod. náhodné kontroly na celej pozemnej hranici so Slovenskom.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky neodporúča turistom cestovať do zemetrasením postihnutých horských oblastí v okolí Marakéša, keďže v postihnutých oblastiach prebiehajú záchranné práce a niektoré cesty sú prerušené.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vzhľadom na prebiehajúci vojenský prevrat v Gabone a prevzatie moci ozbrojenými zložkami neodporúča občanom SR cestovať do krajiny.

Veľvyslanectvo SR v Pekingu upozorňuje cestujúcu verejnosť, aby si dôrazne preverovali podmienky vstupu do Čínskej ľudovej republiky (ČĽR), ktoré sa môžu meniť. Je nutné venovať zvýšenú pozornosť informáciám, zverejneným na webových stránkach Veľvyslanectva ČĽR v Bratislave.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ottawe upozorňuje cestujúcu verejnosť na vyhlásenie výnimočného stavu na západnom pobreží Kanady – provincii Britská Kolumbia v súvislosti s neutíchajúcimi lesnými požiarmi.

Generálny konzulát Slovenskej republiky v Šanghaji upozorňuje cestujúcu verejnosť, aby si dôrazne preverovali podmienky vstupu do Čínskej ľudovej republiky (ČĽR), vrátane mesta Šanghaj a provincií Zhejiang, Anhui, Jiangsu, Jiangxi a Fujian, ktoré sa môžu meniť. Je nutné venovať zvýšenú pozornosť informáciám, zverejneným na webových stránkach Veľvyslanectva ČĽR v Bratislave.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje slovenských občanov, že 17. augusta 2023 do odvolania bol na území Švédska zvýšený stupeň teroristického ohrozenia zo stupňa 3 (zvýšená hrozba) na stupeň 4 (vysoká hrozba) na 5-stupňovej stupnici.

1 / 9