1. Domov
  2. Služby
  3. Ak cestujete do zahraničia
  4. Oznamy a upozornenia pred cestou

Najnovšie oznamy a upozornenia pred cestou

Hraničné kontroly na poľsko-slovenských hraniciach sa predlžujú od 23. novembra do 3. decembra 2023.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje slovenských občanov, že od októbra 2023 Rakúska republika zaviedla na hraničných priechodoch so Slovenskom kontroly, ktoré priebežne po prehodnotení situácie opätovne predlžuje.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Osle informuje slovenských občanov a cestujúcu verejnosť že, Island vyhlásil v piatok 10. novembra 2023 núdzový stav v dôsledku sérii silných zemetrasení a hrozby vulkanickej erupcie na polostrove Reykjanes juhozápadne od Reykjavíku.

Švédska vláda v snahe posilňovania národnej bezpečnosti opätovne predĺžila dočasné kontroly na vnútorných hraniciach od 12. novembra 2023 do 11. mája 2024 vrátane.

Od pondelka 6. novembra 2023 poľskí dopravcovia blokujú prístupové cesty k terminálom pre nákladnú dopravu na hraničných priechodoch Dorohusk-Jagodzin (+48 82 566 62 00), Korczowa-Krakowiec (+48 16 624 64 00) a Hrebenne-Rawa Ruska (+48 84 667 45 00).

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Moldavskej republike (MD) informuje slovenských občanov a cestujúcu verejnosť, že v nedeľu 5. novembra 2023 sa v Moldavsku (mestá a obce) uskutočnia plánované komunálne voľby.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku informuje o devastačnom hurikáne OTIS, ktorý 25. októbra 2023 zasiahol Acapulco, v štáte Guerrero na juhozápade Mexika.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí informuje cestujúcu verejnosť, že v hlavnom meste Dillí a ďalších mestách Indie, ako sú napríklad Noida, Gurgaon, Chandigarh, Ludhiana, Kalkata, Pune, sa začína zhoršovať kvalita ovzdušia.

Vzhľadom na vývoj situácie na Blízkom východe a zvýšené bezpečnostné riziko v širšom regióne, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nikózii odporúča občanom SR vyhýbať sa akýmkoľvek protestom, politickým zhromaždeniam alebo demonštráciám, ktoré sa môžu konať (aj bez predchádzajúceho ohlásenia) najmä vo väčších mestách na Cypre.

V súvislosti s aktuálnou bezpečnostnou situáciou vo Francúzsku sú zaznamenané opakované anonymné nahlásenia bômb a následné evakuácie na letiskách, v múzeách a historických pamiatkach ako napríklad Múzeum Louvre v Paríži či zámok Versailles.

V súvislosti s aktom teroristickej povahy, ktorý sa odohral v Bruseli 16. októbra 2023 vo večerných hodinách, Národná Bezpečnostná rada Belgicka rozhodla 17. októbra 2023 po opätovnom posúdení bezpečnostného rizika, o celkovom stupni pohotovosti v krajine 3 vrátane mesta Brusel (z celkovo 4 stupňov).

Dánsko zavádza od 11. novembra 2023 kontroly na hraniciach s Nemeckom, pričom tie budú vykonávané tak na pozemných hraniciach, ako aj vo všetkých lodných prístavoch spojených s Nemeckom.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí upozorňuje na rekordne vysoký počet hospitalizácií a úmrtí v súvislosti s výskytom horúčky dengue počas monzúnovej sezóny. Horúčka dengue je choroba prenášaná komármi, ktorá sa rýchlo šíri v husto osídlených oblastiach, čo vyvoláva obavy z rekordného počtu úmrtí a infekcií. V krajinách ako India či Bangladéš je výskyt horúčky dengue bežný, avšak tento rok počty nakazených dosahujú najvyššie zaznamenané počty od roku 2000.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí vyzýva k zvýšenej opatrnosti v súvislosti s nárastom monzúnových zrážok v severovýchodnej časti Indie.

Styčný úrad Slovenskej republiky v Prištine informuje cestujúcu verejnosť, že administratívny hraničný priechod medzi Kosovom a Srbskom je od 5. októbra 2023 opätovne otvorený.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky informuje, že Česká republika obnoví od 4. októbra 2023 od 0.00 hod. náhodné kontroly na celej pozemnej hranici so Slovenskom.

Veľvyslanectvo SR v Pekingu upozorňuje cestujúcu verejnosť, aby si dôrazne preverovali podmienky vstupu do Čínskej ľudovej republiky (ČĽR), ktoré sa môžu meniť. Je nutné venovať zvýšenú pozornosť informáciám, zverejneným na webových stránkach Veľvyslanectva ČĽR v Bratislave.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ottawe upozorňuje cestujúcu verejnosť na vyhlásenie výnimočného stavu na západnom pobreží Kanady – provincii Britská Kolumbia v súvislosti s neutíchajúcimi lesnými požiarmi.

Generálny konzulát Slovenskej republiky v Šanghaji upozorňuje cestujúcu verejnosť, aby si dôrazne preverovali podmienky vstupu do Čínskej ľudovej republiky (ČĽR), vrátane mesta Šanghaj a provincií Zhejiang, Anhui, Jiangsu, Jiangxi a Fujian, ktoré sa môžu meniť. Je nutné venovať zvýšenú pozornosť informáciám, zverejneným na webových stránkach Veľvyslanectva ČĽR v Bratislave.

Litovsko-bieloruské hraničné priechody Tverečius – Vidzy a Šumskas – Loša sú od 18. augusta 2023 uzavreté.

1 / 11