1. Domov
  2. Služby
  3. Ak cestujete do zahraničia
  4. Oznamy a upozornenia pred cestou

Najnovšie oznamy a upozornenia pred cestou

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov na dlhodobo pretrvávajúcu a neustále sa zhoršujúcu situáciu vo Venezuele súvisiacu s dlhodobou politickou a ekonomickou krízou, rizikom demonštrácií a nepokojov v hlavnom meste Caracas a v ďalších mestách po celej krajine a vážnymi problémami v doprave, zásobovaní a v službách.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča občanom Slovenskej republiky zvážiť cestovanie do Ekvádorskej republiky vzhľadom na dlhodobo pretrvávajúcu zlú bezpečnostnú situáciu v krajine.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča občanom SR zvážiť cestovanie do Kolumbijskej republiky vzhľadom na dlhodobo pretrvávajúcu zlú bezpečnostnú situáciu v krajine.

Upozorňujeme cestujúcich, že všetky hraničné priechody na východnej hranici Fínska s Ruskom sú uzavreté pre osobnú dopravu.

​​​​​​​​​​​​​​Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti pretrvávajúcou nestabilitou v susednej krajine (Jemen), upozorňuje občanov Slovenskej republiky na potrebu venovať zvýšenú pozornosť zásadám osobnej bezpečnosti a dôsledne dodržiavať pokyny miestnych bezpečnostných zložiek a úradov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje na mimoriadne zhoršenú bezpečnostnú situáciu na Blízkom východe v dôsledku eskalácie medzi Iránom a Izraelom. V tejto súvislosti odporúčame občanom Slovenskej republiky opustiť Irán.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s pretrvávajúcou aktivitou teroristickej skupiny al-Šabáb v Džibutsku odporúča slovenským občanom zachovávať počas pobytu v Džibutsku maximálnu obozretnosť, vyhýbať sa verejným zhromaždeniam a miestam, kde sa zdržujú väčšie skupiny ľudí, a taktiež sledovať aktuálnu bezpečnostnú situáciu v krajine.

Stupeň teroristickej hrozby v Spojenom kráľovstve je na treťom stupni z piatich. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR naďalej odporúča občanom, aby zachovávali zvýšenú opatrnosť a ostražitosť, najmä na miestach s väčšou koncentráciou osôb a rešpektovali pokyny bezpečnostných zložiek.

Z dôvodu maximálnej výstrahy na Kanárskych ostrovoch kvôli silnému vetru a vlnobitiu upozorňujeme slovenských občanov, aby rešpektovali výstrahy a upozornenia obecných úradov a orgánov civilnej obrany v prímorských oblastiach, hlavne ak ide o prístup k nábrežiam, plážam a k pobrežiu všeobecne.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej upozorňuje na najdôležitejšie bezpečnostné varovania, ktoré sa týkajú nielen vybraných zväzových štátov Indie a ich území, ale aj celej krajiny.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride informuje, že v súvislosti s konaním prvých zápasov štvrťfinále Ligy majstrov prijali príslušné bezpečnostné zložky v Madride opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti návštevníkov štadiónov Realu Madrid Stiago Bernabéu a Atlético Madrid na štadióne Atlético v Madride.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej odporúča občanom SR opustiť územie Sudánu kvôli prebiehajúcemu vojenskému konfliktu v Chartúme a ďalších častiach krajiny.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí v krajine.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi neodporúča slovenským občanom cestovať do určitých oblastí.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi odporúča slovenským občanom dodržiavať bežné bezpečnostné opatrenia počas pobytu v Rwande. Hrozba výskytu teroristických útokov v krajine nie je vylúčená. 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania alebo necestovať do určitých oblastí v krajine.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi neodporúča slovenským občanom cestovať do regiónu Mtwara pozdĺž tanzánijsko-mozambickej hranice resp. do oblastí nachádzajúcich sa vo vzdialenosti cca 20 km od tanzánijskej hranice s provinciou Cabo Delgado v Mozambiku. Dôvodom sú útoky skupín spojených s islamským extrémizmom. 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kišiňove informuje občanov Slovenskej republiky a cestujúcu verejnosť, že vláda a parlament Moldavskej republiky už nepredĺžili platnosť mimoriadnej situácie v krajine s účinnosťou od 1. januára 2024. t.j. v Moldavsku neplatí mimoriadny stav, ako tomu bolo doteraz (od 24. februára 2022).

V súvislosti so zhoršenou bezpečnostnou situáciou Styčný úrad Slovenskej republiky v Prištine naďalej odporúča občanom Slovenskej republiky zvážiť nevyhnutnosť cestovania do oblasti severného Kosova.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje slovenských občanov, že bezpečnostná situácia v Egypte je v súčasnej dobe relatívne stabilná. Hrozba výskytu teroristických útokov v krajine nie je vylúčená. Táto hrozba je však minimalizovaná vďaka úsiliu bezpečnostných zložiek a všeobecne sprísneným kontrolám. 

1 / 9