Kultúrna diplomacia

Kultúrna diplomacia

Aktualizované 24.09.2022
24.09.2022
popis zmien
Publikované 23.06.2022

Kultúrna diplomacia je neoddeliteľnou súčasťou zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky a je jedným z nástrojov presadzovania záujmov štátu. V porovnaní s klasickou diplomaciou je jej špecifickým atribútom zameranie sa na komunikáciu so zahraničnou verejnosťou prostredníctvom kultúry a umenia s cieľom napomáhať pozitívnemu vnímaniu Slovenska, a tak prispievať k rozvoju jeho atraktivity a dôveryhodnosti vo svete. 

Čo je kultúrna diplomacia


Magazín Art.Ex
Predstavujeme magazín Art.Ex zameraný na prezentáciu slovenského umenia v zahraničí a kultúrnu diplomaciu. Art.Ex prináša správy o úspešných umeleckých projektoch, ktoré Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR organizuje v zahraničí.
BACKGROUND COLOR:
#003078
FONT COLOR:
#FFFFFF
LINK COLOR:
#FFFFFF

Aktuálne

Slovenský inštitút v Ríme v spolupráci s Lektorátom slovenského jazyky rímskej univerzity La Sapienza a Slovenským literárnym centrom pripravil 20. marca 2023 stretnutie so spisovateľkou Katarínou Kucbelovou.

17.03.2023

Marec je v Berlíne silne previazaný s európskym mesiacom fotografie a pri tejto príležitosti pripravil Slovenský inštitút výstavu fotografií Andreja Reisera. V kurátorskom zastrešení Mariána Pauera predstavuje výstava s názvom „Ja, Andrej Reiser – Pražský album 2014 – 2022“ autorove diela, ktoré verejnosť ešte nikdy nikde nemala možnosť vidieť.

16.03.2023

Uvedením filmu Viktora Kubala Zbojník Jurko vo štvrtok 16. marca 2023 v Slovenskom inštitúte vo Varšave pokračovala tohtoročná časť dlhodobej prehliadky slovenských filmov.

13.03.2023

V súvislosti s pripravovaným dokumentárnym 5-dielnym seriálom o slovenskom rodákovi, architektovi Ladislavovi Hudecovi navštívila 10. marca 2023 režisérka čínskeho televízneho kanálu Chen Generálny konzulát SR v Šanghaji.


Slovenské inštitúty

Kultúra a umenie sú jedným z mimoriadne dôležitých nástrojov presadzovania zahranično-politických cieľov, budovania imidžu krajiny a podpory brandingu Slovenska v zahraničí. Pre kultúrnu diplomaciu Slovenska sú veľkým prínosom aktivity kultúrnych inštitútov v 9 významných kultúrnych mestách: Berlín, Budapešť, Jeruzalem, Moskva, Paríž, Praha, Rím, Varšava a Viedeň.
 
Slovenské inštitúty tvoria inštitucionálny základ prezentácie slovenského umenia a kultúry v krajinách svojho pôsobenia. Širokým spektrom svojich aktivít predstavujú zahraničnej verejnosti na pravidelnej báze najkvalitnejšie ukážky slovenského umenia a kultúry a prispievajú tak k pozitívnemu obrazu Slovenska, ako malej krajiny s veľkým kultúrnym bohatstvom a históriou.


Back To Top